info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmama Cezası Var mı

Ülkemizde 1999 yılında yaşanan büyük depremde yüzlerce insanın hayatını kaybetmesi ve birçok binanın da yerle bir olması beraberinde yeni düzenlemeyi de getirmişti. Bunlardan bir tanesi olan zorunlu deprem sigortası bu tarihten itibaren hayata geçirilmiş kısa adıyla da DASK olarak belirlenmişti. Sigortanın amacı ise Türkiye’deki tüm binaların depreme karşı sigortalanmasını sağlamak ve bu sayede güvence altına almaktır. Deprem sigortasıyla birlikte Türkiye’deki yapılarında sağlıklı hale getirilmesi deprem kaynaklı olan giderlerin azaltılmasını sağlamaktır. Türkiye’deki bina hasarlarına baktığımız zaman üçte ikisi deprem nedeniyle meydana geliyor dolayısıyla zorunlu deprem sigortası yaptırmak yalnız bir görev değil aynı zamanda hayati bir konu olacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

DASK yani deprem sigortası insanların tercihlerine bırakılmamış ve o tarihten itibaren de zorunlu tutulmuştur. Ancak zorunlu deprem sigortası yani dask yaptırmamanın herhangi bir para cezası olmamasından kaynaklı olarak insanlar belli zorunlulukları hasıl olduğu zaman bu sigortayı yaptırmaktadırlar. Bazı işlemler gerçekleştirilirken zorunlu deprem sigortasının yaptırılmış olmasının istenmesi bu zorunluluğu azda ola gün yüzüne çıkarıyor. Örneğin ev almak isteyenler zorunlu deprem sigortalarını yaptırmadan asla ev alamazlar. Hatta en son yapılan düzenlemeyle birlikte evinize su ve elektrik aboneliği başlatmak istiyorsanız sizden zorunlu deprem sigortası istenmektedir.

Türkiye’nin bir deprem kuşağı üzerinde olduğunun unutulmaması gerekir bunun içinde adı zorunlu olmasına karşın deprem sigortası bir gerekliliktir. İleride meydana gelebilecek bir deprem durumuna karşın evinizin güvence altına alınıyor olması sizin için daha uygun olacaktır. kısacası her birey deprem sigortası yaptırmamanın cezası olsa da olmasa da yaptırması gerekir

HK sigorta olarak biz siz değerli müşterilerimizin zorunlu deprem sigortası yaptırması konusunda destek sağlıyor ve en hızlı şekilde bu sigortadan yararlanmalarını sağlıyoruz.  Bizimle iletişime geçtiğiniz de zorunlu deprem sigortası konusunda en uygun dask teklifi alabileceğiniz gibi isterseniz sigorta işlemlerinizi de bizim aracılığımızla yapabiliyorsunuz.

Unutmayın ki deprem değil ihmal insanı öldürür. Bunun içinde deprem sigortasını yarın yaptırır gibi bir cümle kullanmadan bir an önce yaptırmalısınız. Aksi takdirde 1999 depreminde hayatını ya da evini kaybeden insanların yerinde sizde olabilirsiniz.