info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Ehliyet Sınavına Gireceklere Öneriler

Bugüne kadar beklediniz ve artık 18 yaşındasınız. Bu yaşa kadar hayalini kurduğunuz araba sürmek yakında gerçek olacak. Çünkü ehliyet sınavını verdiğiniz zaman sizde artık trafikte polis korkunuz olmadan araç sürebileceksiniz.  Araba sürmek için herhangi bir cinsiyet ayrımı yok ve isteyen herkes sürebildiği gibi herkesinde bir hevesi vardır. Ama dediğimiz gibi artık ehliyet alma vaktiniz geldi ve bu sınavı çok iyi değerlendirerek ilk seferde ehliyetinizi almanız gerekiyor. Gelin isterseniz hayallerinizi ertelememek için ehliyet sınavına girecekler nelere dikkat etmeli kısaca önerilerimizi anlatalım.

Ezber Yerine Görsel!

Sınav iki şekilde işliyor siz hazırlık aşamasındayken kendinize teorik anlamda bir program hazırlamalısınız. Sınava girdiğinizde size sorumluluğunuz dahilinde 4 ders verilecek. Bu dersler İlk yardım, trafik, çevre ve motordur. Ana dersler noktasında en çok kafanızı karıştıracak olanın motor dersi olduğunu biliyoruz. Bunun içinde bu dersi ezberlemek yerine görsellerden fayda almalısınız. Motorun bazı teknik aksamları var ki adını bile daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Size önerimiz sınav öncesinde bir motor ustasının yanına giderek motorun teknik aksamları hakkında bir ustadan yardım almak olmalı.

Yeni Sınav Sistemi

Ehliyet sınavı 2017 yılından itibaren yeni bir düzenleme ile yenilendi. Getirilen bu yenilikler arasında sınavı başarı bir şekilde geçtiğiniz zaman 2 yıl boyunca stajyer sürücü olarak görev yapabiliyorsunuz. 2 yıl içinde  

Psikolojik Hazırlık

Her sürücü adayı için eğitmenin dönüp de “Hazır mısınız?” sorusunu sorduğu an özel bir andır. O özel ana kadar muhtemelen emniyet kemerinizin altında yüzlerce kilometre yola, saatlere ve hatta günlere dayanan sürüş deneyimleriniz olacak, ancak yine de biraz sonra vereceğiniz sınavda sakin kalabilmek çelik gibi sinirlere sahip olmanıza bağlı.  Bu yüzden her şeyden önce sakin olun, kendinize güvenin ve biraz sonra başarıyla tamamlayacağınız sürüşün tadını çıkarın.

Farkındalık

Son olarak bahsetmek istediğimiz konu, belki de iyi bir sürücü olabilmek için gerekli en temel yetkinlik olan farkındalık konusu. Otomobilinizi kullanırken başta kendi güvenliğiniz olmak üzere trafikteki diğer sürücü ve otomobillerin de güvenliklerinden sorumlu olduğunuzu ve yapacağınız ihlallerin ciddi sonuçlar doğurabileceğini bir an olsun aklınızdan çıkarmayın. Trafik kurallarına, işaret ve işaretçilerine azami düzeyde dikkat gösterin ve unutmayın; kaza en pahalı cezadır.