info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Mazot Pompasının Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bazı otomobillerde yakıt olarak benzin ya da LPG kullanılırken dizel araçlarda yakıt türü olarak mazot kullanılmaktadır. Bu araçlarda mazotun motora pompalanması için ise mazot pompası görev yapar. Mazot pompası için dizel bir aracın en önemli ve dikkat edilmesi gereken aksamlarından birisidir demek yerinde olacaktır. Çünkü sürekli olarak çalışmış olduğundan dolayı sık sık arızaya neden olabilecektir. Eğer ki siz mazot pompası arızasını erkenden fark ederseniz o zaman aracın korunması noktasında önemli bir avantaj sağlarsınız aksi takdirde istenmedik daha fazla sorunlarda birbirini takip edecektir.

Mazot Pompası Arızalarının Sonuçları

Bir aracı düşündüğünüzde her aksamının bir ömrünün olduğunu unutmamalısınız. Ancak bazı parçaların ömrü kısa olurken bazıların ömrü de çok uzun yıllar alabilir. Mazot pompasının da elbette ki bir ömrü vardır ve ömrünü tamamladığında artık veriminde düştüğünü görürsünüz. Bu verimsiz çalışma size ilk olarak yakıt noktasında kendisini belli edecek. Ömrü biten bir mazot pompası aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden olur.  Bu da cebinize ekstra bir yük demek olacaktır. Eğer ki mazot pompanıza baktırmaz ve sorunu çözmezseniz bir süre sonra arıza yapacak ve aracınız hiç gitmemeye başlayacaktır. Çünkü mazot bir aracın hareket etmesi için önemlidir. 

Mazot Pompası Arıza Belirtileri

Her sürücü mutlaka aracını çok iyi tanımak zorunda çünkü bu sayede yalnız mazot pompası değil araçta nerelerde sorunlar yaşanırsa hızlı bir şekilde bilecektir. Mazot pompası arızası sırasında ilk olarak aracınızı soğuk çalıştırmaya çalıştığınızda marşı almasına rağmen çalışmamaya başlayacaktır. Eğer ki aracınızı çalıştırdığınızda gaz verme ihtiyacı duyuyorsanız o mazot pompasının arızasının bir göstergesidir. Eğer ki aracınızdaki rölanti bir artıp bir azalıyorsa yine mazot pompasından şüphe edilmelidir. 

Normalde kullanıldığından daha fazla gaza basma isteği doğuyorsa, yokuşta çekiş problemi yaşanıyor ise yeterince basınçlı bir hava pistonlara ulaşmıyor demektir bunun nedeni mazot pompasının arızası olabilir. Mazot pompasının sesi normal şartlar altında arabanın içine ulaşıp şoförü rahatsız edecek bir ses değildir. Mazot pompası arızası durumunda pompa normalde yaydığı sesten fazlasını yayacaktır hatta kullanıcıyı rahatsız edecektir.

Mazot pompası artık verimli bir şekilde çalışmadığından dolayı pistonların içinde olması gereken bir yanma olmayacaktır. Bu da arabanın daha fazla yakmasını sağlar.