info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko Değer Listesi 2019

Araçlar kasko yapılırken bir değer listesi üzerinden hesaplaması yapılır. Bu kasko değer listesi ise her yıl olduğu gibi 2019 yılı için de Türkiye Sigortalar ve Reasürans Birliği (TSB) tarafından aylık olarak hazırlanır. Kasko değer listesinde yer alan fiyatların ise piyasanın genel şartlarına göre aracın yaşına modeline ve motoruna göre değerlendirilir ve bu şekilde farklık gösterir.

Araç kasko değer listesinin amacı ise aracın kasko sigortası yapılırkenki fiyat belirlenmesinde baz alınacak olan değerin tespit edilmesidir. Referans olarak kullanılan bu hesaplama sayesinde araçta meydana gelebilecek herhangi bir hasar durumunda ödenecek olan tazminatında belirlenmesi sağlanmış olacaktır. Sigorta firmaları kasko sigortası yaptırırken kasko değer listesini baz alacaklardır. Aylık olarak hazırlanan bu sistem sigorta firmalarının bir anlamda yol haritası olacaktır. Kasko değer listesi hesaplaması yapılırken 15 yaşına kadar olan araçlar dikkate alınır daha eski araçlar model ve tiplerine göre sigorta fiyatları sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki ortak bir noktada buluşularak tespit edilir. Kasko sigortasında değer listesi hesaplanırken araca özel olarak eklenmiş olan aksesuarlar ve diğer sistemler dahil edilmez eğer ki siz bu sistemleri aracınızın sigortasına dahil etmek istiyorsanız o zaman poliçenize ek bir teminat yaptırarak bunun değerlendirilmesini sağlamanız gerekiyor.

Kasko değer listesinde hesaplamalar sıfır araç üzerinden yapılmaz. O günün şartlarında alınacak olan ikinci el değeri tespit edildikten sonra belirlenir. Burada aracın markası, modeli ve yaşı belirleyici faktör olacaktır. 

Kasko Değer Listesi Önemli midir?

Kasko değer listesinin belirlenmesi aracın bedelinin belirlenmesi konusunda önemli bir faktördür. Kasko sigortasının amacı ise aracın başına gelebilecek herhangi bir kaza, arıza, hırsızlık ya da risk durumu göz önünde bulundurularak bunların telafisinin yapılması olduğundan dolayı sigorta yaptırılırken ilk dikkat edilecek ve bilmeniz gereken husustur. Araçlarda kasko değer listesinin belirlenmesini sağlayan ana konu ise aracın bedelidir. Bu fiyatın belirlenmesi sırasında ise aracın motorlu taşıtlar vergisi rakamları dikkate alınır.

Hksigorta olarak biz sizin için aracınıza en kapsamlı kasko sigortasını en uygun ücret ve ödeme avantajıyla sunarız. Yolculuk esnasında sizin ve yolcularınızın güvenliği bizim için önemlidir. Aracınıza yaptıracağınız kasko sigortasıyla da sizin için de önemli olduğunun altını çizersiniz.