info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası 

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası 

Bu haberimizde HKsigorta olarak sizlere olası bir kaza anında maddi hasarlarınızı karşılayan zorunlu trafik sigortası ve de kaskonun içeriklerinin birbirine karıştırılmaması için bilgilendirme yapmak istedik. çünkü bu sorun birçok sürücünün aklını karıştırmasının yanı sıra zor durumda kalmasına neden olabiliyor.

 Büyükşehirlerde sürekli artan trafik ve de dikkatsiz sürücüler yüzünden gün içerisinde çok sayıda kaza meydana geldiğini görebiliyoruz. Bu kazaların bir kısmı hafif kazalar olurken bir kısmının da ağır maddi zararlı oldukları biliniyor. Ancak bu gibi durumlarda aracın zorunlu trafik sigortası ve kaskosu varsa o zaman iki destekçi neredeyse tüm giderleri karşılayabiliyor. Ancak bu iki sigortanın da kapsamlarının birbirinden farklı olduklarını bilmek gerekiyor. bunlarda kafaları karıştıran bölüm ise zararın tazmin noktasında oluyor. Bazı sürücüler kaza sonrasında her iki sigortanın da kendi araçlarındaki zararın karşılanacağını düşünüyor.

Bu sonucu ise 21 ilde yapılan Sürücü Bilinci araştırması ortaya koymuştur. HDI sigorta tarafından yapılmış olan bu araştırmada bu karmaşayı en çok araçlarına kasko yaptırmayan sürücülerin yaşadığı belirlenmiş. Halbuki biz daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi zorunlu trafik sigortası yalnızca karşı tarafın zararlarını karşılar. Hatta bu sigorta sürücünün tedavi masraflarını dahi karşılamaz.

Kasko ise karşı sürücünün değil sizin maddi zararlarınızı karşılar. Hatta burada ince bir ayrıntı var ki karşı tarafta meydana gelen hasar sigorta teminatından daha fazlaysa bu durumda devreye girerek arada çıkan farkı da öder. Yani burada şunu söyleyebiliriz ki karşı tarafa gelebilecek herhangi bir hasar zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanacaktır.

Zorunlu trafik sigortasına sahip değilseniz bu durumda herhangi bir kaza yapıldığında sonu belli olmayan bir sürece de girebileceklerdir. 

Trafik sigortası yaptırmamanız durumunda aracınız trafikten men edilecek ve tekrar almak istediğiniz de ise sigortanızın yapılması gerekecektir. Belge tebliğ edildikten sonra ise araca para cezası kesilir ve bu cezanın ödenmesi istenir. Ayrıca otoparkta kalan her gün içinde ücret ödenmesi gerekir. Kasko ise tamamen kişinin kendi isteğine kalmış bir şeydir. Avantajları çok olduğu içinde tercih nedeni olarak bilinir.