info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araçtaki Titremenin Nedenleri

Araçlarda en sık görülen sıkıntılardan bir tanesi belli bir hızı geçince arabada meydana gelen titremelerdir. Bu durum direksiyondan hissedilmenin yanı sıra yolcu tarafından da hissedilebilir. Bu sorun genel anlamda aracın lastiklerindeki balans ayarından meydana gelir. Uzun yıllar boyunca araç sürenler balansın ne olduğunu bilir ancak ilk kez araç kullanmaya başlayacak olanlar balans ne demektir bilmeyebilir. O zaman balans ne demektir onu anlatarak başlayalım.

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Balans ayarı tekerlek üzerindeki ağırlıkların denge sorunu yaşaması durumunun ortadan kaldırılması denir. Tekerlek dönmeye başlarken onun etrafındaki ağırlıklarda farklı olmaya başlayacaktır. Dolayısıyla araç hızlandıkça bu titreşimlerde artıp sizi rahatsız etmeye başlar. Bu durumda ise balans ayarı yapılması gerekir ve ağırlığın tam tersine küçük ağırlıklar konur. Buna kurşun denilmektedir.   

Araçta Diğer Titreme Sorunları

Aracınızda balansın dışında da titreme olabilir. Eğer ki aracınızda bijonlar tam olarak sıkılmamış ya da zaman içerisinde gevşemişse bu durumda direksiyonda ciddi bir titreme meydana gelecek ve bu da sizi vuruntu olarak rahatsız edecektir. Unutulmaması gereken bijonlar her ne kadar gevşek olursa olsun tekeri bırakmaz ancak bıraktığı zaman tehlikenin boyutu da ciddi anlamda büyük olacaktır. 

Titremeye neden olan durumlardan bir tanesi de AKS somunudur. Bu somun gevşerse o zaman aracınızın direksiyonunda titreme meydana gelecek bu da size vuruntu olarak hissettirilecektir. Genelde bu gibi durumlarda kimsenin aklına ilk anda gelmez ama kontrol edilmelerinde fayda vardır. Gevşeyen bir aks somunu kazaya sebebiyet vermez fakat yerinden çıkarsa araba aks kesmiş gibi yolda kalmanıza neden olur.

Titremeye neden olanlardan başka bir konu ise lastiklerdir. Bazı sürücüler lastikler artık işlevini kaybedene kadar kullanmaya devam eder. Bu da titremeye neden olacaktır. Lastiklerin kullanım ve raf ömrünün olduğunu unutmamalısınız. Bunun içinde lastikleriniz aşınmaya başladığı zaman ya da kullanım süresi dolduğu zaman artık değiştirmelisiniz.  

Titreme nedenlerinden birisi fren diskleri olabilir. Eğer ki siz frene bastığınız zaman ayağınızın altında bir titreme hissediyorsanız diskleriniz yamulmuş ya da bitmiş olabilir. 

Bir aracın genel olarak titremesine neden olan durumlar yukarıdaki gibidir. Ancak bunların dışında da bazı nedenlerden dolayı titremeler meydana gelebilir.