info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yazlık, Kışlık ve Dört Mevsim Lastikler Arasındaki Fark

Kışın tam ortasında olduğumuz şu günlerde sürücülerinde lastikler konusunda merak etmiş olduğu pek çok konu olduğunun farkındayız. Özellikle de mevsimsel çeşitliliğin yaşanmış olduğu ülkemizde gerçekten de kış lastiği şeklinde bir uygulamaya ihtiyacımız var mı? Makalemizin devamında sizinle paylaşım istedik. Çoğu sürücülerin düşündüğü şey lastik fiyatları ve bu anlamda acaba bu kış aynı lastiklerimi kullanabilir miyim? Yazımızda bu amaçla yazlık, kışlık ve dört mevsim lastikler arasındaki farkı açık bir şekilde belirtelim istedik. Bu sayede daha mantıklı bir bağlantı kurabilmeniz sağlanmış olacaktır.

Kış Lastiği

Kış lastiklerinin amacı kar ve buzlu hava koşullarında aracınızın daha iyi performans sergilemesi ve frenlerinin beklentilerinizi karşılamasını sağlamaktır. Kış lastikleri kışın her türlü hava koşullarına karşı sizi güvende hissettirecektir.  Kışlık lastiklerin genel yapısına baktığımız zaman diş yapısının daha farklı ve derin olduğunu görebiliyoruz. En düşük sıcaklıklarda bile bu lastikleri kullanabiliyorsunuz. Bu lastiklerin özelliği 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanılmasıdır. Kışlık lastiklerin dişleri kauçukları özel hazırlanmış ve kimyasal bir karışımla birlikte üretilmiştir. Kışlık lastiklerin dış görünüşüne baktığımız zaman agresif bir yapıya sahip olduğu düşünülür. Lastik dişleri kış koşullarına göre yapılmış olduğundan dolayı sürüşte daha konforlu bir şekilde olacaktır. 

Dört Mevsim Lastiği

Dört mevsim lastiklerin özellikleri ise ıslak ve kuru zeminlerde daha iyi performans sağlamanıza yardımcı olacaktır. Dört mevsim lastikler yazlık lastiklere göre biraz daha düşük performans göstermiş olsa da kötü hava koşullarında kullanılmasında fayda vardır. Bu tür lastiklerde ise orta seviyede olan bir diş derinliği vardır. Dişlerin uzun ömürlü olmasından dolayı da uzun süre boyunca lastiğinizi performanslı bir şekilde kullanabilirsiniz. Dört mevsim lastikleri en iyi kullanabileceğiniz havalar ise yağmurlu ve karlı havalardır.

Yaz Lastiği

Yazlık lastikleri kışın dışında her mevsimde kullanılabilmektedir. Yaz lastikleri için performans lastikleri tanımı da kullanılmaktadır. Araçların daha hızlı ve daha atik bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Sürücüler yüksek performanslı olmasını istedikleri araçlarına bu lastikleri alarak daha keyifli sürüş sağlamaktadır. Yazlık lastiklerin üzerindeki diş desenleri ve de kauçuğun içindeki kimyasal karışımlar mevsim şartlarına göre ayarlanmıştır.