info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortasında Manevi Tazminat Olur mu

Her araç sürücüsü mutlaka zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Trafik sigortasında ise tazminatlar ne şekilde ödenmiş olacağı açık bir şekilde ifade edilmiştir. Trafik sigortasına genel bir bakış yaparsak üçüncü kişilerin maddi ve manevi tüm tazminatlarını karşılanmasını sağlamaktır. Yani trafik sigortası karşı tarafın masraflarını üstlenirken sizi de maddi olarak tek taraflı olacak şekilde güvence altına alır.

Bir kazanın meydana gelmesi durumunda karşı tarafın hasarları karşılandığı için sizin hasarlarınız karşılanmaz. Bu durumda siz kendi hasar masrafınızı kendiniz ödemek durumundasınız ya da aracınızın kaskosu varsa kasko firması sizin masraflarınızı karşılar. Manevi tazminatlara baktığımız zaman kaza sonrasında ruhsal bir takım problemler yaşanabilir. Mesela kişi kaza anında korkar veya bir travma geçirirse bu durumda tazminat talep etme hakkı vardır. Fakat yasal olarak yapılan düzenlemeler arasında bu şekilde bir tazminat verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kısacası trafik sigortasının amacı üçüncü kişileri sağlık ve maddi hasara karşın koruma altına alacaktır.

Kazaların hepsi basit ya da yaralanmayla sonuçlanmaz. Bazı kazalar vardır ki ölümle sonuçlanabilir. Bu durumda ise o kişinin yakınlarına tazminat güvencesi akıllara gelen ilk soru olacaktır. Böyle durumlarda ise trafik sigortası manevi tazminatı devreye girer ve karşı taraftaki kişilerin manevi tazminatları ödenir. Karşı tarafa ödenen bu tazminat miktarı ise teminata göre belirlenir. Teminatlar doğrultusunda ödeme yapılır fazla çıkan ödeme ise sürücü tarafından karşılanır.

Trafik sigortasında güvence araç ve kaza başına maddi hasarların ödenmesi kişi ve kaza başına sağlık giderlerinin karşılanması ve sakat kalma ya da vefat tazminatı şeklinde olacaktır. Sonuç olarak değerlendirmek gerektiğinde ise sigorta sürücünün dolayı yoldan korunması şeklinde tanımlanabilmektedir. Bazıları trafik sigortasının neden zorunlu olduğunu düşünmesine yanıt olarak yukarıdaki açıklayıcı bilgilerinde verilmesi sağlanmış olunur. Trafik sigortasının hayatımızda olmaması aslına bakarsanız çok ciddi anlamda olumlu bir hizmettir. İnsanların bu şekilde düşünmesine neden olan ise trafik sigortası primlerinin yüksek olmasından kaynaklıdır. Bundan birkaç sene önce yapılan düzenlemede fiyatlar daha da yukarıya çekilmiş ve ciddi fiyatlar ortaya çıkarılmıştı ancak vatandaşların haklı isyanı sonrasında trafik sigortası fiyatları yeniden taban fiyat uygulamasına doğru çekilmiştir.