info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kışlık Lastikleri Takmak İçin En Uygun Zaman

Yazın son günlerini artık iyiden iyiye yaşıyoruz ve hava sıcaklıklarında ciddi anlamda bir düşüş söz konusu dolayısıyla önümüzde soğuk, yağmur, çamur, kar ve fırtınalı günlerde bizi bekliyor. Dolayısıyla bu kötü hava koşullarına karşı biz kendimizi nasıl hazırlıyorsak aynı şekilde araçlarımızı da hazırlamamız gerekiyor. Üstelik bu hazırlıkları da bu durumların gelişmesini beklemeden yapmak işin en doğal kuralıdır. Aracınızı kışa hazırlarken öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şeyin kışlık lastiklerinin takılması ve kışlık bakımların yapılması olduğunu biliyoruz. Çünkü bu güvenlik için çok önemli bir konu. Kışlık lastiklerin takılma zamanı ise hava sıcaklıklarının +7 derecelere indiği zaman geçilmesi lastik üreticilerinin de tavsiyesidir. 

Kış Lastikleri Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Soğuk ve karlı havalarda meydana gelen kazalara baktığımız zaman lastiklerin önemli rol oynadığını görüyoruz. Sürücüler yanlış lastikler kullanarak yollarda kendilerini riske atıyorlar. Bunun için altın kural olarak size gece gündüz hava sıcaklıklarının +7 derecenin altına indiğinde kışlık lastikleriniz takmanızı tavsiye ederiz.  Peki, bu hava tahminleriyle tahminen hangi aylarda lastiklerin takılması söz konusu olacaktır derseniz ona da Aralık ve Nisan aylarını örnek gösterebiliriz.

Aralık ve Nisan Arası Kış Lastikleri Kullanılmalıdır?

Bilindiği üzere Aralık ve Nisan aylarında hava sıcaklıklarında önemli bir düşüş söz konusu oluyor. Bu yüzden de Aralık ve Nisan ayları kışlık lastiklere geçiş için önemli bir zaman dilimidir. Kış lastikleri yalnızca buzlu zeminlerde değil aynı zamanda yağmurlu ve kaygan zeminlerde de daha fazla güven sağlayacaktır. Hava sıcaklıklarının bu aylarda düşük olarak seyretmesi yazlık lastiklerin performanslarını da etkilemektedir. Bunun içinde mutlaka kış sertifikalı olan lastikleri tercih etmeniz gerekiyor. Kışlık lastiklerin özelliğine baktığımız da soğuk havalarda da yumuşaklığını muhafaza eden bir yapısı vardır. Özel olarak üretilmiş olan bu lastiklerdeki kılcal kanallar sırt deseni ile performansın artmasını sağlayacaktır.

Kış Lastiğine Geçiş Zorunlu Mudur?

Gelelim işin zorunlu olan bölümüne. Türkiye’de tescil edilsin ya da edilmesin şehirler arası karayollarında yolcu ya da eşya taşıması için tercih edilen araların 1 Aralık ve 1 Nisan arasında mutlaka kışlık lastiklerini takmaları gerekmektedir. Eğer ki bu araçlar kışlık lastiklerini takmazlarsa ve takılan kışlık lastiklerin diş derinlikleri belli bir mm’nin altındaysa bu durumda cezai işlem uygulaması yapılacaktır. Yani kışlık lastik bazı araçlarda zorunlu olan bir uygulamadır.