info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Muayenesinde Nelere Bakılıyor

Her araç belirli periyotlarda muayeneden geçmek zorundadır. Bu bazı araçlar için 2 yılda bir olurken bazıları içinde yılda bir kez olur. Araç muayenesinin yapılmasının nedeni ise trafikte seyir halinde olan sürücü, yolcu ve yayaların güvenliğinin sağlanmasıdır. Araç muayene zorunlu bir uygulamadır yapılmadığı takdirde ise araca cezai işlem uygulanabileceği gibi bu şekilde trafikte yakalanılması durumunda da araç trafikten men edilmektedir. Bir aracınız var ise bu durumda aracınızı mutlaka yapılması gerektiği süre içerisinde muayene ettirmeniz gerekiyor. bu işlem sıradan bir uygulamadır lakin muayeneye aracını götüren her sürücü de muayene süresi içerisinde panik ve heyecan yaşayacaktır. Çünkü araçtaki aksam ve teknik gereklilikler şartlara uygun olmadığında bu sürücüye ek masraf demek olacaktır.

Peki, bir aracınız var ve onun muayene zamanı yaklaştı. Bu durumda aracınızın muayene işlemi sırasında nerelerine bakıldığını biliyor musunuz? Eğer ki bunları bilmiyorsanız o zaman aracınızın muayeneden geçememe gibi bir sıkıntısı olabilir. Üstelik aracınız son model olsa bile bu aynı şekilde olacaktır.

Gelelim işin teknik anlatımına

Aracınızı muayene istasyonuna getirdiğinizde ilk olarak aracın kendisine bakılır. Sonrasında muayeneye gelen araç ile ruhsat bilgileri kontrol edilir eşleşip eşlemediği tespit edilir. Burada bakılacak olan şase numarası, yakıtın cinsi, araçtaki koltuk sayısıdır. Bunlarda herhangi bir sorun yoksa o zaman kaputun kilit mekanizmasına bakılacaktır. Kaput kontrolünün ardından aracın frenlerinin durumu gözden geçirilir. Burada ana fren merkez silindiri fren hidroliği seviyesi vs. detaylı bir şekilde kontrolden geçirilir. Motora gelen hortumların durumlarının kontrolünün ardından akünün kontrolü sağlanır. Aracın elektrik tesisatına bakıldıkta sonra araçta kaçak falan var mı kontrolü sağlanmış olur. Aracın amortisörleri, lastikleri kontrol edilir. Lastiklerde önemli olan dişlerinin derinliğidir. Genel görünümü de iyi olmak zorundadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz motorla ilgili aksamlarda herhangi bir şekilde sorun tespit edilmemiş ise araçtaki malzemeler gözden geçirilir. Bu malzemeler ise :

  • Stepne
  • İlk Yardım Çantası
  • 2 Adet Üçgen Reflektörler
  • Yangın Tüpü

Araç içerisinde dikkat edilen hususlarda ise koltukların genel görünümleri, emniyet kemerinin durumu arka koltuklarda dahil olmak üzere camlar, silecekler, aynalar kontrol edilir. Aracın aydınlatma sistemlerinin çalışıp çalışmadığı da kontrol edilir. 

Tüm bunlar esnasında herhangi bir sıkıntı görülmez ise aracınızda herhangi bir sorun olmadığına dair bir belge verilir ve aracınız muayeneden sorunsuz geçer.

Yalnız, muayeneye gitmeden önce aracınızın trafik sigortasının olup olmadığını ve mtv ile trafik cezası borcunun olup olmadığını kontrol ediniz. Yoksa muayene işlemlerine başlanılmaz.