info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araba Satışının Püf Noktaları

Araba Satışının Püf Noktaları

Bir aracınız var ve satmayı planlıyorsanız bunun iki türlü yolu vardır. Bunlardan birincisi galeriler aracılığıyla ikincisi ise doğrudan sahibinden satış yöntemiyle. Galericileri düşündüğünüzde bu arabanızı satmanın en kolay yoludur. Hatta sürekli olarak aynı galeriden araba alır satarsanız bu aracınıza daha yüksek bedel sayabilirler.

Eğer ki aracınızı kendiniz satarsanız o zaman daha yüksek fiyata satabilmeniz mümkün ama bunun size zaman kaybettireceğini unutmamalısınız. Çünkü bir aracı satabilmek bazen öyle kolay olmayabiliyor. Üstelik tanımadığınız kişilerden sürekli gelen telefonlar sizi bir süre sonrasında sıkıntıya da sokabilecektir. Araba satarken ilk yapmanız gereken şey araç satış değerinin belirlenmesidir. Ayrıca aracınızın kasko bedelini, araç kasko değer listesinden bulabilirsiniz.

Yani en yüksek rakama nasıl satabilirsiniz bunu piyasa araştırması yaparak belirlemek mümkün. Aracınızın değerini ise internet üzerinden satış işi yapan ilan sitelerinden eşdeğerlerine bakarak öğrenebilirsiniz. Arabanız iyi bir durumdaysa ve kilometresi eşdeğerlerine göre düşükse o zaman daha yüksek fiyatlara satabilmek mümkün. Arabanızın kilometresi yüksek ise o zaman beklediğinizin altında bir fiyata satılabilir bilginiz olsun.

 Arabanızı satarken dikkat etmeniz gereken konu kendinize karşı dürüst olmak. Yani inanılmaz fiyatlar isteyecekseniz arabanızı satmanız mümkün olmayabilecektir. Bazı modellerde ikinci el satışları çok hızlıdır. Bu şekilde bir aracınız varsa o zaman beklediğiniz fiyatın üzerine çıkılabilir. Bunu da deneyerek görebilirsiniz.

Arabanızı Satışa Hazırlamak

Arabanızı satmadan önce görüntüsüne şöyle bir bakın ne kadar düzgün görünürse satışı o kadar kolay olacaktır. Bunun içinde arabanızı temizlemeniz gerekiyor. Hatta gerekirse aracınıza genel temizlik yaptırmalısınız.

Aracın dışı kadar için de mutlaka temiz olması gerekiyor. Çünkü insanlar ilk önce aracın dışına sonrasında ise içine bakacaktır. Dolayısıyla iç ve dış temizliği önemli bir konu.

Aracın motorunu yıkatmamanızı öneriyoruz. Çünkü bu şekilde bir durumda genelde alıcı motordan şüphe etmeye başlayacaktır. Fakat aracınızın yağını suyunu değiştirmiş olmanız artı bir satış avantajı sağlayacaktır.

Aracınızda küçük çizikler ve de ezikler varsa onları makyajlatmanız gerekiyor. bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Araba satışlarının mevsimsel bir konu olduğunu unutmamalısınız. Hangi arabayı satışa çıkarırsanız çıkarın kışın satmak daha kolay olacaktır. Ancak yazın sattığınız da ise fiyatlar daha yüksek olacağından dolayı böyle bir avantajı olacaktır.