info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobillerin Arka Camları Neden Yarım Açılır?

Araç sahibi olun ya da olmayın bazı araçların camlarının sonuna kadar açılmamış olduğunu görebilirsiniz. Genelde arka camlar bütününe göre üçte bir oranında açılır ve daha fazla açılmasına müsaade edilmez. Evet, bu durum bir otomobil sürücüsü için herhangi bir şekilde sorun teşkil etmez çünkü sürücülerin oturmuş olduğu koltuk camları sonuna kadar açılacağından istedikleri kadar havayı alabileceklerdir. Özellikle de yeni model araçlara baktığımız zaman klima gibi müthiş bir seçeneklerinin olmasından kaynaklı olarak arka camlar konusunun da gündemden düşmüş olduğunu biliyoruz. Ama her ne olursa olsun kafanızda şu şekilde bir soru takılabilir. Acaba aracın arka camının tam olarak açılmaması içeri böcek girmesin ya da egzoz dumanı arka camdan içeriye geçmesin veya küçük çocuklar arka koltukta oturduğundan dolayı camdan sarkıp düşebilirler. Neden bundan olabilir mi?

Cevap ise bunların çok uzağında diyebiliriz. Çünkü bir araç üretilirken hatta tasarım aşamasındayken mutlaka onun performansının da yüksek olması tercih edilir. Bunun içinde orta ya da büyük araçlara baktığımız zaman arka teker ile arka kapıların birbiri arasındaki mesafenin çok yakın olduğunu görebilirsiniz. Yani ön kapıda camın hemen dibine kadar girebilmesi gibi bir durum söz konusuyken arka kapıda tekerlek ve kapının konumundan dolayı bu bölüm iyice daralmış olarak görülebilir. Yani bir otomobildeki ön cam düz bir şekilde aşağıya kadar inebilir sonuna kadar indikten sonra aşağıda ineceği yer olmadığından hizasına geldiğinde inme duracaktır. Arka kapıda ise cam düz bir şekilde inerken lastik mesafesinde kapının içeriye doğru girinti olmasından kaynaklı olarak arka cam bu girintiye kadar inecek ve daha fazla aşağıya inemeyecektir. Sonrasında yer olmadığından dolayı arka cam yarım olarak açılacaktır. 

Araba Kapıları Neden Öne Doğru Açılır?

Peki, o zamanda kafanıza şu şekilde bir soru takılıyor olabilir. Acaba neden araba kapıları arkaya doğru değil de öne doğru açılıyor. Bunun nedeni ise oldukça basit eski araçların genelinde kapılar arkaya doğru açılıyordu ve insanlar bu kapıları açabilmek için sağ ellerini kullanmak zorundaydı bu da ön ve arka kapıları bu şekilde olmasına neden oluyordu.  Araç giderken ise hava akımından dolayı aracın kapısının kopmasına bile neden olmuştu. Ve otomobil üreticileri bu şekilde bir karar alarak aracın kapılarını öne doğru açma kararı aldılar.