info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko Cam Kırılmasını Karşılar mı?

Sigortacılık sektöründe müşterilerin ihtiyaç ve beklentileri önemli bir konudur. Bunun içinde firmalar farklı alternatifler ve müşterilerine imkanlar sunarak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışıyorlar. Bunun için de asistans hizmetlerine büyük önem veriliyor. Asistans hizmetleri arasında yer alan cam kırılmaları da bu anlamda değerlendirilmiştir.

Sigorta şirketlerinin kaskolu araçlarda cam kırılmalarını belli şartlarda karşıladığını biliyoruz. Bunun içinde öncelikli olarak yapmanız gereken poliçenizi imzalarken neyi imzaladığınızı bilmeniz. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz. Sizin aracınız kaskolu ve bu araçla trafikte hareket halindeyken önünüzdeki aracın tekerinden gelen taş sizin ön camınıza isabet etti ve camınızı kırdı ya da çatlattı. Bu sizin beklemediğiniz ve istemediğiniz bir şekilde gerçekleşmiş olan kaza olduğundan dolayı camınız kasko sigortası kapsamında değerlendirilir ve ücretsiz bir şekilde değiştirilir. Kısacası bu görünmez bir kazadır. Ama kasko da cam kırılmalarıyla ilgili yapılan şikayetlerin geneline baktığımız zaman ilk dikkatleri çeken hırsızlık oluyor.

Sürücüler araçlarının çalınma ihtimali ya da içindeki aksesuarların alınmak istediği gerekçesiyle camın kırılmaya çalışıldığını ve bu sayede araçlarında hasar meydana geldiğini belirtiyor. Sigorta şirketleri ise böyle bir durumla ilgili olarak müşterilerinin memnuniyetini kazanabilmek adına yılda bir kereliğine cam kırılmasını ücretsiz ve kaskonuzu bozmadan karşılıyor. Ancak bu belli bir limit dahilinde oluyor. Örneğin cam kırılmasında ayrılan limit 1000 TL ve sizin camınızın tutarı 1,500 TL ise bu durumda siz yalnızca 500 TL’sini ödüyorsunuz. Ama bu durum istisnai genelde sigorta firmaları cam kırılmalarında camın fiyatının limiti geçmemesinden dolayı ücretsiz olarak karşılıyorlar. 

İşin önemli tarafı ise sigorta şirketlerinin cam masrafı için Hazine Müsteşarlığının sigorta şartı olması. Yani Hazine Müsteşarlığı durumu zorunlu hale de getirmiş. Siz poliçenizde ekstra bir şey istemediğiniz zaman camınız ücretsiz bir şekilde karşılanıyor. Ama yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi poliçenizi imzalarken mutlaka iyi okumalısınız.   

Kaskoda Cam Kırılması Ödeme Şartları

Kasko yaptırırken farklı bir durum söz konusu değilse o zaman kasko sigortanız yıldırım, yangın ya da patlama gibi durumlarda camınıza gelecek hasarları karşılıyor.

Aracınızı bina önüne bıraktınız ve hırsız gelip aracınızın camını kırdı ve aracınızdan bir şeyler aldı. Bu durumda camınız kaskodan ücretsiz bir şekilde karşılanacaktır.