info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığınız zaman bir takım olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor. Trafik sigortasını yaptırmadığınız da ortaya çıkan gecikme cezası ise maddi açıdan zora sokabiliyor.  Bazı sürücüler araçlarına sigorta yaptırmadıklarında bu durumu çok fazla önemsememiş olsa da trafikte yakalanmaları halinde daha fazla ödemek durumunda kalıyorlar. Dahası ise trafik sigortası yaptırmamış olmak aracın trafikten men edilmesini sağlayacaktır.  

Günümüz koşullarında bir aracın trafik sigortasını yaptırmadığının tespit edilmesi artık çok daha kolay. Bunun içinde araçlar ve sürücüler daha kontrol altında olabiliyorlar.

Trafik sigortası gecikme cezaları

Aracın trafik sigortasının olmaması men edilmesi için bir nedendir. Bunun yanı sıra maddi yaptırımlarda devreye giriyor. Ancak burada ceza yaptırımların değiştiğini söyleyebiliriz. Daha da açık bir şekilde ifade edilmesi gerekirse trafik sigortanızın olmadığı her gün için cezanız değişecektir. Ne kadar fazla sigortasız gezerseniz o kadar çok ceza ödersiniz. Trafik sigortasının yapılması gerektiği tarihten bir gün sonra yapılması durumunda % 5 oranında ceza ödersiniz bunun içinde sürenin geçmemesine dikkat etmelisiniz. Aracınızın sigortasını yaptırdığınız firma size bu noktada öncesinden haber vereceğinden dolayı unutmamanız sağlanmış olacaktır. Ancak yine de sizin unutmamak için sigorta tarihinizi en azından cep telefonunuza bir hatırlatma şeklinde kaydetmeniz faydanıza olacaktır. Eğer ki trafik sigortanız hafta sonuna yani resmi tatil gününe denk geliyorsa bu durumda ilk iş gününde sigortanızı yaptırmanız durumunda ceza ödememeniz de sağlanmış olacaktır.

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları ile Karşılaşma Durumlar

Trafik sigortasını gecikmeye bıraktığınız zaman iki farklı durumla karşı karşıya kalırsınız. Bu durumlar yaptırım şeklinde olacağından dolayı şu şekilde belirtilebilir.

Birincisi gecikme cezası ödemek durumunda kalırsınız.

İkincisi ise bir polis çevirmesinde bu durum fark edilirse aracınız bağlanır ve sigortanızı yaptırmanız istenir. Aksi takdirde aracınızı alamazsınız bu da size daha pahalıya patlayacaktır.

Zorunlu trafik sigortanızı vaktinde yaptırdığınız zaman ise iki seçenekli bir durum ortaya çıkacaktır. Eğer ki aracınız bu durumda hasar alırsa seviyeniz bir kademe iki hasar alması halinde iki kademe aşağıya iner. Ancak sigortanızı yaptırmadığınız zaman kademeniz aşağıya ineceği gibi her 30 gün içinde %5 oranında ceza yersiniz. Trafik sigortasında gecikme zammı ise en fazla % 50 oranında olacaktır.