info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Tramer Kaydı Sorgulama Numarası

Tramer bilindiği üzere trafik üzerinde sigorta kaydı olan her aracın kayıtlı olduğu bir sistem ve aranız hakkında tüm bilgiler bu sistem üzerinde yer alıyor. Örneğin aracınızla yaptığınız kaza sisteme direk olarak işleniyor. Ve bu sistem üzerinden tramer kaydı sorgulama işlemi yapan birisi aranız hakkındaki bilgilere de sahip oluyor. Yani eskiden olduğu gibi bir usta yardımına ihtiyaç duyup araç almak zorunda kalmıyorsunuz. Beğendiğiniz aracın plakasını, şase bilgilerini girdiğiniz zaman aracın kazalı olup olmadığını kazası varsa değişen ve boyalı olup olmadığını rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Sonrasında ise aracı alıp almamak ya da ekspere gösterip göstermemek sizin elinizde oluyor. Gelelim sistemin tanımını yaptıktan sonra sistem nasıl işliyor tramer kaydı nasıl sorgulanıyor bunu anlatmaya.

Tramer Kaydı Nasıl sorgulanır?

Tramer kaydı sorgulama işlemi yapmak çok basit yapmanız gereken cep telefonunuzun mesaj bölümüne girerek 5664 numaralı telefona kısa mesaj gönderiyorsunuz. Sonrasında ise sorguladığınız araca ait tramer kaydı gerçekleştirilmiş olacaktır.

Tramer Kaydı Nedir?

Tramer kaydı aracın karıştığı bir kazanın kayıt altına alınmasını sağlıyor. Türkiye’de aslında anlatımlardan yola çıkıldığında sistemin yanıltıcı olduğuna dair kirli bilgiler araç almak isteyenlerinde kuralsızlığa sevk edilmesine neden oluyor. Yani trameri olan bir araçtan değil olmayan bir araçtan korkmak gerekiyor. Çünkü tramer sayesinde araçla ilgili her türlü belge ve bilgi yazılı hale getirilmiş oluyor. Dolayısıyla aracın karışmış olduğu tüm kazaları biliyorsunuz.

Kazalı bir aracı düşündüğünüzde tamir sonrasında ise araçtaki bazı değişen ve tamir görmüş parçaların dışarıdan bakıldığında imkansız hale geldiği biliniyor. Dolayısıyla insanlar araçlarını tramere götürdüklerinde ortaya çıkan maliyetlerden dolayı fiyatında satılamayacağını düşünmekte ve aracın tramer kaydının olmaması için tramere girmeden kayıtsız işlemler yaptırmakta. İşe bir örnek vermek gerekirse şu şekilde belirtebiliriz. Tramer kayıtlı olan 5 parçası değişmiş bir araç mı almak istersiniz yoksa tramer kayıtsız 5 parça değişen bir araç mı?

Burada şu şekilde bir sonuç ortaya çıkıyor. Aracın tramer kaydı olduğunda nasıl bir kazaya karışmış olduğunu ve bilirsiniz. Çok büyük bir kaza da kazadır ufak bir sürtülmede kazadır. Yani yapılan işlemin derecesi burada önemli olan bir faktör.