info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kasko yaptırmanın pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunu düşünürken de öncelikli olarak kaskonun neden yüksek olduğunu anlamanın doğru olacağını düşünüyoruz. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki kasko primlerinin % 50’si tazminatlara, %25’i yasal olan kesintilere ve diğer işlemlere %25’i de sigorta şirketlerine gidiyor. Dolayısıyla bu oranlarında dünyada kabul gördüğü bilinir. Yani aslında kaskoda yüksek primlerin çıkmasının nedeni bundan kaynaklanmaktadır.

KASKO PRİMLERİNİ YÜKSELTEN FAKTÖRLER

Artık günümüzde üretilmiş otomobillere baktığımız zaman renklerinin bile özel olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla kasko firmaları primleri belirlerken bu renklere bile fiyat artırabiliyorlar. Yani kasko firmaları bireysel olarak fiyatlandırmalar yapıyor. Bunda sürücünün, yaşı, mesleği ve çocuklu olup olmadığı gibi birçok faktörde söz konudur. Bunlar devam ederken dünyadaki diğer kriterlerde göz önünde bulunduruluyor ve kasko fiyatları hepsinin birleşimiyle birlikte daha yüksek seviyelere doğru çıkmaya başlıyor.

KASKODA RİSK KRİTERLERİ

Yaş ve Cinsiyet:

Genç sürücüleri ele aldığımız zaman onlar tecrübesiz olarak görülür ve kaza yapma ve kazaya yol açma ihtimalleri her zaman yüksek tutulur. Yapılan araştırma ve istatistiklere göre bayanların az kaza yaptıkları tespit edilmiştir. Bunun içinde bayan sürücülerin kasko bedelleri daha az çıkacaktır.

Sınıfı ve aracın yaşı:

Bazı araçlar var ki yaşları fazla olduğundan dolayı tamir masrafları daha fazladır. Üstelik kaza riskleri fazla olduğundan dolayı bu araçlarda kasko bedeli daha fazla çıkacaktır.

Aracın Fiyatı:

Kasko fiyatlarında aracın modeli ve markası da etkileyici faktördür. Eğer ki aracınız klasik ve de spor bir araç ise onların tamir masrafları diğerlerine göre daha fazla olacağından dolayı daha fazla kasko fiyatı daha yüksek çıkacaktır.

Motor Gücü:

Aracınızın motor gücü de kasko fiyatını etkileyen faktörler arasındadır. Yüksek bir motor gücüne sahip aracınız varsa bu durumda kasko bedeliniz daha fazla çıkacaktır.

Meslek:

Bazı meslekler sık araç kullanmayı gerektirecektir. Dolayısıyla çok fazla aracınızla seyahat ediyorsanız o zaman ister istemez kaza riskiniz daha fazla olacaktır. Bazı meslek gruplarında ise sigorta şirketleri kasko meslek indirimi uygulamaktadır.

Eğitim:

Eğitim kaza risklerini belirleyen faktörler arasındadır. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki eğitimli kişilerin kaza yapma riskleri daha az oluyor.