info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Fark Nedir

Birçoğunuzun konut sigortası ile DASK sigortasını karıştırdığının farkındayız. Çünkü özellikle ev alım satım işlemlerinde DASK’ın zorunlu tutulması burada konut sigortasıyla karıştırılmasına neden oluyor. Peki, konut sigortası ve DASK arasındaki farklar nedir biliyor musunuz? Biz bu makalemizde sizin için bu konuya açıklık getirelim istedik. İsterseniz öncelikli olarak konut sigortasının ne demek olduğunu anlatalım.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortasında sigortanın yapılmış olduğu evin, yıkılması, hırsızlık, terör ve benzeri kazalara ilişkin günlük yaşam içerisinde karşılaşılabilecek olası risklere karşı teminat altına almak işlemidir. Belirttiğimiz zararlar çerçevesinde sigorta şirketi direk olarak devreye girer ve ekspertiz incelemesinin ardından ödeme işlemi gerçekleştirilir. DASK’ta ise sistem biraz daha farklıdır. Bunu anlamak için ise DASK’ın tanımını yapalım.

DASK Nedir?

DASK yani uzun ismiyle Zorunlu Deprem Sigortası adından da anlaşılabileceğimi deprem ve benzer doğal afetlere karşın zararınızın giderilmesinde devreye girecektir. Burada ise ödenen prim karşılığınca kurum tarafından poliçe üstlenilir ve uluslararası reasürans şirketlerine dağıtım yapılır.

Şimdi yukarıda ortaya çıkan tanımlar doğrultusunda bu iki sigorta türünü birbirinden ayıran en önemli özellik. Konut sigortasının belli ve özel paketler dahilinde yapılıyor olması DASK’ın ise devletin zorunlu kılmış olduğu sigorta türüdür. DASK zorunlu olduğu gibi konut sigortası ev ya da işyeri sahibinin inisiyatifine bırakılmıştır.

DASK daha dar kapsamlı olan bir sigorta türüdür. Yani yangın ya da patlama veya Tsunami gibi durumlarda devreye girmek bunun için yapılması gereken konut sigortası olacaktır. Ancak DASK’ta poliçede belirtilen teminatın üzerinde bir zarar oluşmuşsa bu durumda konut sigortası devreye girecektir. DASK’ın karşılayamadığı zararları karşılar. DASK zorunlu olduğundan dolayı herhangi bir şekilde iptal ettirilip parası geri iade istenemez. Yani evinizi ya da işyerinizi satmaya kalktınız bu durumda DASK’ınız da yanacaktır. Konut sigortasında ise herhangi bir şekilde anlaşmazlığa düşüldüğünde iki taraflı olarak cayma hakkı söz konusu olacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz farklar doğrulusunda DASK ve konut sigortası birbirinden ayrıştırılmış olacaktır. DASK’ın karşılayamadığı sigorta teminatını konut sigortası devreye girerek karşılayacak bu nedenle de ev ve işyeri sahibi herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktır

HK Sigorta eviniz ya da işyeriniz için DASK ve Konut sigortası yapabilecek Ankara’nın en güçlü ve büyük sigorta acentesidir.