info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

İKİNCİ EL ARAÇ GARANTİ SİGORTASI NEDİR

Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre artık yeni araçlarda olduğu gibi ikinci el araçlar içinde garanti sigortası yapılabiliyor. Bu yöntemin geliştirilmesinin tek amacı tüketicilerin haklarının korunmasıdır. Örneğin ikinci el araçlarda önemli ölçüde ticari kar söz konusu dolayısıyla insanların ikinci el araç alırken zarar etmemeleri ve yaşanabilecek olan sıkıntılarında ortadan kaldırılması için bu şekilde bir uygulama geliştirildi.

İkinci el garantisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılmış olan bir yönetmelik. Uygulama ikinci el otomobiller ve motosiklet ticaretini kapsıyor. Sigortada 3 ay ya da 5000 kilometre kullanım seçeneği bulunuyor. Bu iki seçenekten bir tanesi yeni alıcıya sunuluyor. Bu süre içerisinde araçla ilgili olarak bir sorun yaşanması durumunda satışı gerçekleştiren firma aracı 30 gün içinde onarak kullanıma hazır hale getirmesi gerekiyor.

İkinci El Garanti Sigortasından Hangi Araçlar Faydalanabilir?

İkinci el sigortası yaptırmak için bazı özel şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Karayollarında hareket eden tüm otomobiller, hafif ticari araçlar ve de motosikletler bu sigorta kapsamına değerlendirilebiliyor. Aracın 160 bin km ve 8 yaşını geçmemiş olması şartlardan bir tanesi bu şartlara uymayan araçların ikinci el araç garantisi sigortasından yararlanması söz konusu olmuyor.

Arızalar ve Hasarlar İçin Hangi Süreler Dikkate Alınıyor

Araçlarda sigorta kapsamı içerisine dahil edilebilecek olan arızalar ise motor, şanzıman, diferansiyel, elektrik sistemleri ve tork konventörü gibi ana parçalar. Kullanıcılar yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi 3 aydan başlayarak 12 aya kadar ya da 5000 km’den başlayıp 20 bin km’ye kadar kullanım seçeneğine bağlı dilediklerini tercih edebiliyorlar. 

İkinci El Araç Garantisi Sigortasında Bulunmayan Hususlar Nelerdir?

İkinci el araç garantisi sigortası yaptırmak isteyenler her arıza durumunda bu sigortadan yararlanamıyorlar. Yararlanamayacakları durum ise ateşleme parçaları, egzoz, ön dişli takımı, balatalar, diskler, filtreler, contalar, kayışlar, silecek lastikleri, klima dolum materyalleri, motor yağı, şanzıman yağı, fren yağı ve soğutma sıvıları. Sigortadan faydalanabilmek için ise ekspertiz raporunun olması gerekiyor. Alıcıya bildirilmiş olan ve de satışı kurum tarafından belgelendirilmiş olan bu hasarlar ya da eksiklikler sigorta tarafından karşılanabiliyor.