info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

2016 yılında yeni yapılan düzenlemeyle birlikte ehliyetlerde de yeni bir döneme gidilmesi kararı alındı. En geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar tüm sürücülerin ehliyetlerini yenisiyle değiştirmeleri gerekiyor.  Ehliyetlerin değiştirilmesi keyfi bir uygulama değildir bir takım gerekliliklerinin olması bu değişimi zorunlu hale getirmiştir. Çünkü Türkiye’de ehliyetlerde gerçek anlamda bir düzensizliğin olduğu da kesindir. Yani eskiden herhangi bir sakatlığı olmayan kişiler ehliyet aldıktan sonra sakatlanmış olsalar ve bir uzuvlarını kaybetseler bile halen ehliyetleri olduğundan dolayı araç kullanabiliyorlar. Dolayısıyla bu trafikte büyük bir risk demektir. Bu insanların ellerinden ehliyetlerini almadığınız sürece araç kullanmaya devam edecekleri gibi tehlike saçmayı da sürdüreceklerdir. Duruma bu yönden baktığınız zaman faydalı bir uygulama ancak bu işlemin gerçekleştirilmesi için sürücülerden alınan ücretler olduğu için insanlar bu duruma tepki gösterebiliyor.  Peki, bu süre içerisinde ehliyetinizi yenilemek istediğiniz zaman ne yapmanız gerekiyor biliyor musunuz?

Ehliyet Yenileme Randevusu

Ehliyetlerinizi yenilemek istiyorsanız nerede yaşıyor olursanız olun Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesine girerek randevu almanız gerekiyor. Burada kişisel bilgilerinizi girdikten sonra size ehliyetinizi değiştirmeniz için bir tarih ve randevu veriliyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra başvuru esnasında sizden istenilen belgeleri de toparlamış olmanız gerekiyor. Sizden istenilen belgeler ise şu şekildedir.

  • Eski sürücü belgesi
  • Sağlık raporu
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Banka dekontu
  • Kan gurubunu belgeleyen belge veya beyan. Eski sürücülerin ehliyetlerinde kan grubu var ise herhangi bir belgeye gerek yoktur.

Ehliyet Yenileme İçin Sağlık Raporu

Ehliyet yenilemelerde en çok dikkat edilen konulardan bir tanesi ve en önemlisi sağlık raporudur. Aslında yenilemelerin nedeni de buradan kaynaklanmaktadır. Sağlık raporunu almak için eskiden aile hekimlerine gidebiliyordunuz ancak artık aile hekimleri bunu vermiyorlar. Paranızla özel hastaneden alabiliyorsunuz. 

Sürücüler 5 yılda ve 10 yılda bir ehliyetlerini değiştirmek zorundalar ve her yeni değişimde de yine sağlık raporu istenilecek.

Başvuru Süresi ve Teslim

Raporunuzu ve randevunuzu aldınız tüm belgeleri tamamladıktan sonra başvuruda bulundunuz. Bu kez ne zaman alacağınızı merak ediyorsunuz. Bu başvuruda bulunduğunuz trafik tescil şubelerinin yoğunluğuna göre değişecek bir durumdur. Eğer ki yoğunluk yoksa aynı gün içerisinde yeni ehliyetinizi alabilirsiniz. Yoğunluk durumunda ise ehliyetiniz 15 gün içerisinde postayla adresinize gönderiliyor.