info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Anlaşmalı ve Anlaşmasız Hastane Nedir?

Sigorta firmaları müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek ve onların alacakları tedavinin kapsamının genişletilmesi amacıyla birçok özel hastaneyle anlaşma gerçekleştirirler. Türkiye’de sigorta şirketlerinin neredeyse anlaşması olmayan şehirlerde özel hastaneler yoktur. Yani her şehirde mutlaka belli başlı hastanelerle anlaşma yapılmıştır. Tamamlayıcı sağlık sigortası olan kişi bulunduğu şehirde eğer ki özel hastanenin anlaşması varsa burada ücretsiz olarak tedavilerini gerçekleştirebilmektedir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasında anlaşmalı hastaneler her sigorta şirketinin en önemli parçalarından birisidir. Ve bir sigorta şirketinin o özel hastaneyle anlaşması yok ise bu durumda anlaşmasız hastane olarak tanımlanır. Bunun içinde tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracak olan kişilerin burada anlaşmalı hastaneler ayrımını çok iyi yapması gerekir. Aksi durumda gereksiz yere cebinden ödeme yapmak durumunda kalacaktır. Anlaşmalı hastaneler ve anlaşmasız hastaneler arasındaki farklı şu şekilde açıklayalım.

 Ahmet bir rahatsızlık geçiriyor ve bunun neticesinde bir özel hastanede sağlık sigortasını da kullanarak tedavi olmayı tercih ediyor. Ahmet’in tedavi olmak için gittiği özel hastane tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşması bulunuyor dolayısıyla Ahmet yalnızca hastaneye gittiği zaman bu durumu belirtmesi ve sigorta şirketinden provizyon olması. Eğer ki sigorta şirketi onay verirse Ahmet tüm tedavisini ücretsiz bir şekilde karşılayacak.  Ancak Ahmet’in gittiği hastane ile sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşması bulunmuyorsa bu durumda sigorta şirketi tedavi için başvurduğunda onu reddedecektir.

Sağlık Sigortasını Doğru Bir Şekilde Kullanmak?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranların dikkat etmesi gereken en önemli şey bulundukları şehirde anlaşmalı sağlık sigortası olan özel hastanenin olup olmadığıdır. Eğer ki büyükşehirde yaşıyorsanız bunun sizin için çok faydalı olacağını söyleyebiliriz ancak küçük bir şehirde yaşıyorsanız burada anlaşmalı hastane bulunmuyor ya da sayısı ve deneyimi az ise o zaman yaptırıp yaptırmamakta biraz düşünülebilir. Hksigorta olarak biz Ankara gibi büyük bir şehirde ve her türlü özel hastane şartlarının olduğu bir yerde Tamamlayıcı sağlık sigortası Ankara hizmeti vermeyi kendimize bir görev biliyoruz. Bu sayede modern şartlarda bir hastanede konforunuzdan ödün vermeden, sıra beklemeden, doktorunuzu seçerek en güzel şekilde faydalanabiliyorsunuz. Bu da sizin sağlığınıza verdiğiniz önemin bir adım daha ön plana çıkmasına yardımcı oluyor.