info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomatik Şanzıman Yağı Nasıl Değiştirilir

Otomatik Şanzıman Nedir?

Otomatik şanzıman yağının nasıl değiştirilmesi gerektiğini anlatmadan önce otomatik şanzıman nedir, nasıl çalışır sistemin ayrıntılarını anlatmak gerekiyor. İnsanlar kendi kendine vites değiştiren araçları genel anlamda otomatik vites şeklinde anlatıyor olsa da otomatik şanzımanların üçe ayrıldığını bilmek gerekiyor. 

  • Tam otomatik şanzımanlar. Bu şanzımanlar hidrolik basıncı ile çalışırlar.
  • Robot şanzımanlar. Yani sizin elinizle yaptığınız vites değiştirme işlemi mekatronik bir parça ile yapılır. Örneğin DSG,EDG şanzımanlar. Bu sistemler genel olarak triptonik yani yarı otomatik şeklinde tanımlanmaktadır.
  • Son olarak ise CVT şanzımanlar

Bu konumuzda Hk sigorta olarak size tam otomatik şanzımanlarla ilgili bilgi verelim istedik.

Otomatik Şanzıman Nasıl Çalışır?

Teknik terimlerine bakmadan kısa yoldan ve sıkmadan anlatalım. Motorun çevirme gücü ile şanzımanın pompası dönmeye başlar. Pompa yağı basınçlı bir biçimde tork konvertörüne itm yapar. Basınçlı yağ staror ve palleri çevirmeye başlar bu pallerde şanzımanın şaftını döndürecektir. Şimdi buraya kadar olan anlatımdan bir şanzıman için yağın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. bunun için şanzıman yağınızı belirli aralıklarla kontrol etmek durumundasınız.

Otomatik Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Motorda normal yağın kontrol çubuğu gibi şanzıman yağının da çubuğu vardır. Bu çubuk motor yağ kontrol çubuğundan farklı bir renkte olacaktır Bunun için kolayca ayırt edebilirsiniz. 

Otomatik Şanzıman Yağı Eksik Olursa Ne olur?

Otomatik vites aracınızın şanzıman yağının kaçaklardan dolayı eksilmesi mümkün olabilir. Bu durumda aracın kavraması gecikecektir. Yani siz her ne kadar gaza basarsanız basın araç gitmemeye başlayacaktır. Hatta vites geçişlerinin sarsıntılı olması da dikkatinizi çeker. Bu durumu aynen manuel bir araçta debriyaj balatasının bitmesi gibi düşünebilirsiniz. Şanzıman içerisindeki parçalar yağsız kaldığı zaman bozulacaktır. Yani olaya şu şekilde bakalım. Basit bir yağın eksik olması şanzımanın baştan aşağıya revize edilmesini sağlayacaktır. 

Otomatik Şanzıman Yağı Kaç Kilometrede Bir Değişir?

Otomatik şanzıman yağının değişim süresi aracın kullanım kılavuzunda yazılıdır. Bunun içinde her araç için farklı bir süre söz konusu olacaktır. Bizim önerimiz ise otomatik vites bir araç kullanıyorsanız o zaman mutlaka aracın yağına dikkat etmeniz gerekiyor.