info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Konut Kredisinde Hangi Sigortalar Zorunlu?

Tüketici kanununda yapılan düzenlemelere göre bankadan konut kredisi alındığında bankalar kişinin açık talebi olmadığı sürece kendi isteklerine göre sigorta yapamıyorlar. Yani bankalar bu konuda hiçbir zaman zorlayıcı tutum içerisinde olamıyorlar. Bunun içinde konut ya da farklı bir kredi türünde hesaplama sigortalı ya da sigortasız olarak karşımıza çıkabiliyor.

Bankadan konut kredisi almak istediğiniz zaman yaptırmak zorunda olduğunuz sigortalar vardır. Bu sigortalar yapılmadan konut alımı sağlanamıyor. Hangi sigortalar zorunludur? Şimdi bunlara göz atalım.

Konut Sigortası

Konut sigortaları genel anlamda kredi kullanımında zorunlu olan bir uygulama değil ancak bankalar kendilerini sağlama alabilmek için tüketicilerine konut sigortasını zorunlu tutuyorlar. Konut sigortası ise poliçenin süresi boyunca konutun doğal afet, hırsızlık, terör gibi farklı durumlara karşın sigortalanarak güvence altına alınmasını sağlıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

DASK yani zorunlu deprem sigortası yalnızca bankalar değil aynı zamanda kanuni olarak da yapılması zorunlu olan sigorta türleri arasında gösteriliyor. Zorunlu deprem sigortası sayesinde konutta yaşanılabilecek deprem sonrasında ya da yangın sonrasında oluşabilecek tüm hasarlar güvence altına alınacaktır. DASK poliçesinde süre 1 yıl olarak düzenlenir ve her yıl bu poliçenin yenilenmesi gerekir. Zorunlu deprem sigortası olmayan bir konut olası bir deprem neticesinde zarar görürse hiçbir şekilde ödeme yapılmaz.

Yukarıda bahsettiğimiz konut sigortaları konut alımlarında zorunlu olarak yapılması gereken güvencelerdir. Ancak konut sahipleri isterlerse farklı sigorta taleplerinde bulunabilirler. Özellikle satın alınacak olan konut için bir kredi talebi oluşturulmuş ise bu durumda banka sizden hayat sigortası istemektedir.

Hayat Sigortası

Hayat sigortasının amacı kişinin kredi çektikten sonra olası bir nedenden dolayı hayatını kaybettikten sonra geriye kalan borçlarının tamamının faiziyle birlikte karşılanmasını sağlar. hayat sigortasının net amacı ise ölen kişinin geride kalan ailesini koruma altına almasını sağlamaktır.

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi kaza sigortası kişinin kendi isteğine bağlı olarak yapılan bir sigorta işlemidir. Ferdi kaza sigortasının süresi boyunca nerede olursanız olun başınıza gelebilecek herhangi bir kaza durumunda kişinin güvence altına alınmasını sağlamaktır.

Konut Sigortaları Kapsamı?

Konut sigortası ise sel, yıldırım, su baskını gibi doğal afetleri ve hırsızlık, gasp, terör, yangın ve duman gibi ani ve beklenmedik durumlara karşı da güvence sunmaktadır.