info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Güneş Yanığı Giderilebilir mi?

Modeli eski olan ya da sürekli olarak açık alanda kalmak durumunda olan araçların en büyük sıkıntısı güneş yanıklarıdır. Bu yanıkların temel nedenleri arasında aşağıda bahsedeceğimiz konular sıklıkla görülüyor.

Güneş Yanıklarının Temel Nedenleri

Türkiye’de özellikle yaz mevsimleri belli bölgelerde yüksek seyretmekte dolayısıyla koyu renkteki araçların kaportalarında güneş yanıkları meydana geliyor. Genel olarak baktığımız güneş yanıklarına neden olan sorun yalnızca sıcaklığın kaporta üzerine etkisi değil bunun yanı sıra yan etkenlerde mevcuttur. Örneğin aracın kaportasındaki kuş pislikleri bu yanıkların oluşmasına nedenler arasında gösterilebilmektedir. Bunun yanı sıra araca sıçrayan çeşitli kimyasallar ağaçların üzerinden düşen reçineler, zift gibi aracın kaportasına yapışan durumlar branda ile aracın örtülmesi gibi faktörler güneş yanıklarının oluşmasındaki sebepler arasında gösterilmektedir. Özellikle kapalı otoparkı olmayan kişiler araçlarını sokağa ve güneşin altına bırakmak durumunda kalırlar. Güneşle olan doğrudan temas ve bu yan faktörler birleştiği zaman araçlarda bir anlamda kanser diye tabir edilen güneş yanıkları da ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Güneş yalnızca aracın kaportası üzerinde etkiye sahip değildir. aracın iç aksamlarına da önemli ölçüde zarar verecektir. Örneğin aracın göğsünde çatlamalara neden olabileceği gibi torpido aksamlarını ve aracın döşemelerine de zarar verebilecektir. Uzun süreli olarak güneş altında kalmak zorunda olan araçlarınıza binerken dikkatli olmanızı da tavsiye ederiz. Çünkü ısınan hava aracın içerisinde yüksek oranda plastik kokusu bırakacağından dolayı bu koku kanserojen bir etki yaratacağından dolayı insan sağlığına da zararlıdır.

Güneş yanıklarının daha çok olduğu araçlara baktığımız zaman 1990 model ile 2000 model arasındaki araçlarda daha yoğun olarak görülebilmektedir. Peki aracınızda güneş yanıklarının oluşmaması için neler yapabilirsiniz?

Güneş Yanığından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Güneş yanığından korunmak için ilk yapılması gereken şeyin aracınızı direk güneş alan yerlere bırakmamanız yönünde olacaktır. Aracınızı temiz tutmamanız yani üzerinde lekeler oluşacak şekilde pisliklerin uzun süreli olarak kalıyor olması bu pisliklerin aracın kaportasına yapışmasına ve boya yanıklarının oluşmasına neden olacaktır.

Aracınızı en az 2 yılda bir olmak üzere boya koruması ve cilalamanız gereklidir.

Aracınıza branda örtüyorsanız bundan vazgeçmeli ya da daha kaliteli olan tercihleri seçmelisiniz.