info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Drift Yapmanın Cezası Ne Kadar?

İnsanların içindeki gereksiz alışkanlık olan hız beraberinde araçların tamamını tehlikeye atıyor. Bu durum ise Emniyet tarafından tehlikeli olarak görülmüş olduğundan dolayı drift yapan kişilere ağır cezalar getirilmiş durumda. Drift toplumun huzurunu bozduğu kadar tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bir anlamda eğitim, kültür ve ahlak seviyesinin de doğrudan ilişkilendirildiği bu durumla ilgili olarak emniyet yaşanan olayları da göz ardı etmiyor

Karar 2018 yılında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş durumda ve çıkarılan Kanun kapsamında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 67 sayılı maddesinde de güncelleme ve değişiklikler yapıldı. Yeni madde, 4 fıkra olarak güncellendi.

Aşağıda drift yapanlara kesilecek olan ağır cezaların miktarları belirtilmiştir.

  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 67/1-a maddesine göre, park yapmış taşıtlar arasından çıkarken, duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini zorlaştıracak şekilde davranan sürücülere, 235 TL idari para cezası verilir.
  • Bu ceza, 15 gün içinde, % 25 indirimle 176,25 TL olarak ödenebilir. Söz konusu maddeyi ihlal eden sürücülerin ehliyetlerine 20 ceza puanı işlenir.
  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 67/1-b maddesi uyarınca, yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek, izin verilen hallerde bu manevraları yaparken karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmak fiillerini işleyen sürücülere, 235 TL idari para cezası verilir.  Bu ceza, 15 gün içerisinde, % 25 indirimle 176,25 TL olarak ödenebilir. Ayrıca, sürücülerin ehliyetlerine de 20 ceza puanı işlenir.
  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 67/1-c maddesine göre, dönüşlerde veya şerit değiştirmelerde niyetini dönüş işaret ışıkları veya kol işareti ile açıkça ve yeterli şekilde belirtmemek, işaretlere manevra süresince devam etmemek ve biter bitmez sona erdirmemek ihlalini gerçekleştiren sürücülere, 235 TL idari para cezası verilir. Söz konusu ceza, % 25 indirimle, 15 gün içerisinde 176,25 TL olarak ödenebilir. Sürücülerin ehliyetlerine de 20 ceza puanı işlenir.

 Yukarıdaki cezalarla karşılaşmak istemiyorsanız lütfen hız kurallarına uyalım uymayanları da uyaralım.