info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Hasarsızlık İndirimi Nedir Ne Zaman Yararlanılır

Hasarsızlık İndirimi Nedir? Ne Zaman Yararlanılır?

Kasko ve trafik sigortası yenileme poliçeleri sırasında sürücülerle sigorta şirketleri arasında en çok konuşulan diyaloglardan birisi de hasarsızlık indirimidir. Her araç zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır ancak kasko isteğe bağlı olduğundan isteyen yaptırabilir. Bir aracın kaskolu ve de trafik sigortasının olduğunu ve süresinin bittiğini düşünürseniz burada her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerektiğini bilirsiniz. Bunun içinde siz sigortalılık süreci içerisinde herhangi bir şekilde kazaya karışmamışsanız bu durumda hasarsızlık indiriminden yararlanma hakkına sahip olursunuz. Yani burada durumu özetleyecek olursak aracın sigortalılık süreci olan 12 ay içerisinde kaza yapmamış olması hasarsızlık indiriminden yararlanmak için yeterli olacaktır. Hasarsızlık indiriminin belli oranları vardır. Bu oranlar belirlenirken ise şu şekilde olacaktır.

Hasarsızlık İndirim Oranı Nasıl Belirlenir?

Hasarsızlık indirimi 4 dönem şeklinde belirlenir. Eğer ki siz sigorta yaptırdığınız 12 aylık dönem sonrasında kaza yapmazsanız bu durumda kazanacağınız oran %30 olacaktır. Yani bir sonraki yıl sigortanızı yenilerken bu oranda bir indirim hakkı elde etmiş olursunuz.  İkinci kez sigortalılığınızı sürdürdünüz ve yine kaza yapmadınız bu durumda bu oran daha da yükseliyor ve iki yıl sonra %40 oranında indirim kazanıyorsunuz. Üçüncü yılda ise kazanacağınız oran % 50’ye çıkarken dördüncü dönemde bu oran % 60 olarak belirlenmiş oluyor. Dolayısıyla bir araç sürücüsüsünüz ve sürekli olarak sigorta yaptırmaya devam ediyorsunuz bu süre içerisinde hiçbir kazaya karışmazsanız alacağınız hasarsızlık indirimi de % 30’dan % 60’ a kadar yükselmiş oluyor. Hasarsızlık indiriminde bazı sigorta şirketlerinin indirim oranları farklı olabiliyor. Yani aynı iki model aracın birbirinden farklı almış olduğu fiyatlarda buradan kaynaklanmaktadır. 

Araç Değiştirince Hasarsızlık İndirimi Devam Eder mi?

Sahip olduğunuz bir aracınız var ve uzun yıllar boyunca sigortalılığınız da devam etmiş durumda. Ama artık aracı satmaya karar verdiniz ve yeni bir araç alacaksınız. Bu durumda merak ettiğiniz yeni araç aldığım zaman ilk kez sigortalı gibi mi olacağım sorusu olabilir. Hemen yanıtlayalım hayır. Aracınızı satmış olsanız ve yeni bir araç alsanız da hasarsızlık indiriminiz yine devam edecektir. Çünkü sigorta sözleşmesi sizinle yapılmıştır.