info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Satın Almak mı, Kiralamak mı Daha Karlı

Araç Kiralamak mı, Satın Almak mı?

Artan kiralama hizmetlerine baktığımız zaman kafamızda soru işaretlerinin de bir bir yanlış olduğunu görüyoruz. Bu sorulardan biriside acaba araç satın aldığımda mı karlı olurum yoksa kiraladığımda mı olmuştur. Biz HK sigorta olarak işin teknik boyutundan yola çıkalım istedik.

Lüks otomobillere baktığımız zaman üzerlerindeki vergi yükünün ağırlığını görmezden gelemiyorsunuz çünkü yıllık vergileri oldukça yüksek dolayısıyla burada ciddi maliyetler ortaya çıkıyor. Hatta ticari kullandığınız bir aracınız varsa burada maliyet daha fazla katlanıyor.

Bir araba satın almış olduğunuz da arabanızı satana kadar sorumluluğu sizde olur. Ama araç kiralarsanız o zaman kiraladığınız süre içerisinde araçtan sorumlu olursunuz ve bu sorumluluk aracın diğer ihtiyaçları konusunda olmayacaktır.  Tabi burada önemli olan nokta araç kiraladığınız firmanın yasal izninin olması gerekiyor. Aracı kiralarken şirketin herhangi bir hasar durumundaki prosedürünü de incelemeniz gerekiyor.

Bunlara dikkat etmeniz durumunda sorun yaşamazsınız.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir araç kiraladığınız zaman iki şey kazanmış olursunuz. Bunlardan birincisi araç ikincisi de bir hizmet. Dolayısıyla bakım ve onarım gibi sorunlarla siz uğraşmazsınız doğrudan aracı kiraladığınız firma burada sorumlu olacaktır. Bu da sizin için ek bir ücret olmayacağı anlamına gelecektir.

Yeni satın aldığınız aracınıza yüksek vergiler öderken kiraladığınız araç için vergi ödemesi yapmazsınız.

Araçla ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınız zaman direk olarak yedek araba sahibi olursunuz. Araba bozulduğu zaman size hemen bir yeni araç gönderilir. Ama satın almada aracın tamirini yaptırana kadar araçsız kalacağınız anlamına gelecektir.

Araçlarda kasko ve trafik sigortası önemli bir konudur ve mutlaka yaptırılması gerekir. Yeni bir araç aldığınız zaman bunları sizin yapmanız gerekir. Ancak araç kiraladığınız zaman kasko ve trafik sigortasını aracı kiralamış olduğunuz şirket yapacaktır. Bir araç sürücüsü olarak sigortasız olan aracı asla kiralamamalısınız.

Araca ait yasal cezaların tamamı kiralamış olduğunuz şirkete aittir.

HK sigorta olarak ister kiralık aracınız için isterseniz de yeni aldığınız araç için sigorta hizmeti sağlayabiliyoruz.  Aracınıza sigorta yaptırmadan önce fiyat teklifimizi almanızı öneriyoruz. Lütfen TIKLAYIN.

Yukarıdaki açıklamalara göre bir aracı almak yerine kiralamak her zaman daha mantıklıdır.