info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yokuş Yukarı Araba Nasıl Kaldırılır

Sürücülerin bazıları düz yolda iyi bir sürüş tekniğine sahip iken iş yokuş yukarı kalkmaya gelince zorlanır ya da kaldıramazlar. Bu durum özellikle bayan sürücülerin başına çok sık gelen bir sorundur. Bunu biraz sıkıntı olarak değerlendirmemek gerekiyor. Aslında çok ciddi problemlerden bir tanesidir. Özellikle yokuş yukarı aracı istop ettirdiğinizde ve arkanızda araba varsa bu durumda aracı geri kaçırarak arkadaki araca çarpmak gibi bir tehlikesi var. Bunun içinde aracı yokuş yukarı nasıl kaldırmanız gerektiğini mutlaka bilmeniz gerekir. Eğer siz acemi bir sürücü iseniz o zaman yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yokuş yukarı arabayı kaldırırken geriye kaçırır ve arkada bulanan bir araca çarparsanız trafik sigortası bu durumda devreye girer.

Yokuşta Hangi Viteste Kalkmalısınız?

Yokuş yukarı kaçta çıkmanız gerektiği en az kalkış kadar önemli bir konu. Bunun için bize gelen sorular arasında en çok yer almaktadır. Yokuş yukarı çıkarken tercih edeceğiniz vites aracın çekiş gücüyle doğru orantılı olması gerekir. Eğer ki siz seyir halinde devam ediyorsanız o zaman yapmanız gereken aracı biraz yavaşlatıp birinci viteste yokuş çıkmanız ancak yokuş çok fazla dik değilse o zaman vitesi araç devirden düşmeyecek şekilde yükseltebilirsiniz.  

Bazı sürücüler yüksek viteste girdikleri yokuşta aracın vitesini düşürmek isterler. Bu eğer ki aracınız yokuşu toparlayacak güce sahipse o zaman vites değiştirmemeniz tavsiye edilir. Ancak araç çıkamayacak durumdaysa o zaman vites düşürmekte fayda vardır.  Yokuş dikleştikçe aracın vitesinin düşük olması yapacağınız daha akıllı hareket olacaktır. Yokuş yukarı çıkmanın mantığını daha iyi anlayabilmeniz için bir örnek vermenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Farz edin ki yukarı doğru çıktığınız yokuş çok dik ve siz kendinizi düşünün bu yokuşu ne kadar çok hızlı çıkarsanız o kadar erken yorulursunuz ancak koşmak yerine yavaş yavaş çıktığınız da daha az yorulmuş olursunuz. işte araçlarda aynen bu şekildedir. 

El Freni ile Yokuşta Araç Nasıl Kaldırılır?                                     

  • Aracınızın vitesini boşa alın ve elfireni çekili vaziyetteyken aracınızı çalıştırıyorsunuz.
  • Sonrasında ise debriyaja sonuna kadar basın ve vitesi birinci vitese alın.
  • Gaza basarken ayağınızı da yavaş yavaş debriyajdan çekin bu durumda motorun sesinin değişmeye başladığını göreceksiniz. Aracın direksiyonunda titreme başlayınca araçta ileri doğru gitmek isteyecek siz o anda el frenini yavaş yavaş indirin ve ayağınızı debriyajdan çekmeye başlayın. Araç artık kendi kendine kalkmaya başlayacaktır.