info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Plaka Trafik Sigortası Primini Etkiler mi?

Türkiye’de araçların zorunlu olarak trafik sigortası yaptırmaları gerekir. Aksi takdirde trafiğe çıkmalarına müsaade edilmez. Eğer ki trafikte seyir halinde ilerleyen bir aracın trafik sigortası olmadığı tespit edilirse bu durumda araç sahibine trafik cezası işlemi uygulanır. Yapılacak işlem yalnız bununla sınırlı olmayıp araç trafikten men edilir ve bir çekici yardımıyla aracın otoparka çekilmesi sağlanmış olur. Bunun getireceği sonuç ise trafik cezasını yaptırmanın yanı sıra otopark, çekici ve ceza ücreti olacaktır. Bu da hepsinin bir arada olduğunu düşünürseniz ciddi bir yaptırım olacağını söylemek mümkündür.

Zorunlu olan bu trafik sigortası belirlenirken araca göre farklı ücretler ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda sürücüyle ilgili durumlarda söz konusu olacaktır. Örneğin sürücü trafik sigortasını yaptırdığı 1 yıllık süre içerisinde kaza yaparsa ve bu kaza neticesinde kusurlu bulunursa bu durumda hasarsızlık indiriminden yararlanamaz ve indirim hakkı olmaz. Bu da onun bir sonraki yıl yaptıracağı zorunlu trafik sigortasının daha yüksek bedelle olmasını sağlamış olacaktır. Trafik sigortasında araç ve sürücü faktörü olduğu kadar plaka faktörü de söz konusudur. Eğer ki aracın kaydı küçük bir ildeyse sigorta primi daha düşük çıkar. Çünkü büyükşehirlerde yoğun yaşam, trafik beraberinde riskleri de getirmektedir.

Bir şehrin trafik riski artık çok basit bir şekilde yapılabiliyor. Kaza tespit tutanakları tek bir merkezde toplanır ve toplanan bu veriler çerçevesinde bir istatistik çıkarılır. Bu bilgisayarlar aracılığı ile yapıldığından dolayı analiz etmek oldukça basittir ve çok kısa bir zaman içerisinde yapılabilir.  

2018 araç verilerine baktığımız zaman 23 milyona yakın bir aracın trafikte olduğu biliniyor. İstatistiklere göre de her saat başında toplam 46 araç kaza yapıyor ve bu kazalar neticesinde günde 10 kişi trafik kazasından hayatını kaybediyor. Bu kazaların oranlarına baktığımız zaman ise İstanbul, Ankara, İzmir ilk sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra Hakkari, Tunceli ve Bayburt en az kazaya karışan iller arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu 3 ilde trafik sigortası primi en çok indirimli olarak uygulanıyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Her yeni araç alımında insanlar direk olarak sigortasını yaptırmak zorundadır. Dolayısıyla internet üzerinden de yapılabilecek olan bu işlemlerde aracın kayıtlı olduğu şehirde sorulur ve bu da zorunlu trafik sigortası fiyatlarını doğrudan etkiler.