info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kışın Araç Kullananlara Tavsiyeler

Kış mevsimi geldiği zaman insanlar bir şekilde tedbirlerini de artırmaya başlayacaktır. Nasıl kışın üzerinizi sıkı sıkı giyiyor ve ayakkabılarınızı yeniliyorsanız aynen araçlarınız içinde buna dikkat etmeniz gerekiyor. Yani gelecek olan yağışlar, soğuk ve don olaylarına karşın aracınızı kullanırken mutlaka dikkatli hareket etmelisiniz. Hksigorta olarak trafikte istemeyeceğiniz durumlarla karşılaşmamanız için yapmanız gereken önerileri size aktaralım istedik. Aslında bahsedeceğimiz konu yalnızca araç sürücülerini değil motosiklet kullanıcılarını da yakından ilgilendiriyor. 

Camlarınız temiz olmalı

Soğuk günlerde aracınıza oturduğunuz zaman ilk yaşayacağınız şey soğukluk ve bu sizi rahatsız ediyor. Dolayısıyla aracınızı çalıştırdıktan sonra içeride oluşacak sıcak dışarıdaki soğuk aracın camlarının buğulanmasına neden olacaktır. Üstelik dışarıda yağmurda varsa bu durumda pis olan camlardan görüş mesafeniz ve açınızda düşecektir. Buna imkan vermemek adına aracınızın camlarının temiz olmasını sağlamalı ve buğulanmasının önüne geçmelisiniz. 

Gör ve görül kuralını unutmayın

Kış aylarında sürücülerin ortak şikayeti görüş mesafesinin düşük olmasıdır. Dolayısıyla siz aracınızda mutlaka bunu göz önünde bulundurmak zorundasınız. Farkındalık yaratmak ve diğer sürücüler tarafından görülebilir olmakta doğru aydınlatma ile mümkün olacaktır. Bunun içinde aracınızdaki her aydınlatmanın mutlaka çalışıyor olmasını sağlamalısınız. Farlar sinyaller, stop lambaları gibi aksamların mutlaka sağlam olması gerekir. Özellikle motosiklet sürücülerinin bu konuda dikkat etmeleri ve üzerlerine fark edilebilir kıyafetler giymeleri gerekir. 

Hızınızı düşürün

Kışın aracın sürüşü kontrolüne bağlı olarak güç olacaktır. Bunun içinde mutlaka aracınızla yavaş gitmelisiniz. Hızınızın düşürülmesi burada önemlidir. Hızlı araç kullanımı beraberinde fren mesafesinin de uzamasına neden olacağından dolayı tehlike yaratacaktır. Aracınızın hızını düşürdüğünüz zaman kontrolü daha sağlam yapabilirsiniz.

Kavşaklara yaklaşırken dikkatli olun

Yağışlı, buzlu ve karlı havalarda sürüş teknikleri çok önemli. Örneğin kavşaklara geldiğiniz zaman mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü en çok kazaların meydana geldiği yerlerdir. Buralarda görüş mesafesi kavşağın durumuna göre nerdeyse sıfıra düşecektir. Üstelik sizin durma mesafenizde uzayacağından dolayı kavşaklara mutlaka dikkatlice girmeniz gerekiyor.

Son olarak şunu söylemek istiyoruz ki mutlaka kışın aracınızı sürerken daha kontrollü bir şekilde hareket edin. Özellikle de her gün gittiğiniz yolları seçin ve buralardaki tehlikeleri de bir kenara ya da hafızanıza not edin.