info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kaza Yapınca Kaç Gün İçinde Sigortaya Başvurmak Gerekir

Zorunlu olan trafik sigortası kapsamında kaza sonrasında bir işlem gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak kazanın bildirilmesi gerekiyor. Kaza bildirimi için ise belli bir süre söz konusudur. Eğer ki yapılan kazada yalnızca maddi bir hasar meydana gelmiş ise bu durumda sizin başvuru süreniz 5 gün içinde doluyor. Bunun için bu 5 günlük sürenin geçirilmemesi önemlidir. 5 gün içerisinde kaza ile ilgili olan bilgilerin sigorta şirketine verilmesi gerekiyor. Bunu yaparken de kaza sonrasında tutulan kaza tespit tutanağı bu noktada önemli bir rol oynayacaktır. Kaza tespit tutanağı olmadan işlemlerin başlatılması mümkün değildir.

Kaza tespit tutanağının nasıl doldurulacağı, ne zaman tutulup tutulmayacağı daha önceki makalelerimizde belirtilmişti. Sitemiz üzerinde bir inceleme yaptığınız zaman buradan ayrıntı bilgiler elde edebilirsiniz.

Kaza sonrasında siz haklı olan tarafsanız o zaman bu durumu 2 yıl içerisinde sigorta şirketine bildirmeniz gerekiyor. Kaza sonrasında 10 yıl geçtikten sonra haklı da olsanız haksızda olsanız herhangi bir işlem yapılmaz. Bu zaman aşımı süresi içerisine girer. Özellikle de araçlarında kaskosu olan araç sürücüleri bu konuyu çok fazla merak etmekteler. HKsigorta olarak biz de kaskoda hasar ihbar süresi hakkında bilgi ile devam edelim istiyoruz.

Kasko Hasar İhbarının Süresi Var mı?

Aracınız kaskolu ise ve bir kazaya karışmışsanız işte bu noktada yaptırmış olduğunuz kaskonun değerini anlarsınız. Yani insanlar genelde kaskonun kıymetini kaza anında fark ederler. Kaskoda hasarın tespit edilebilmesi için kaza sonrasında sigorta şirketine ihbar yapılması gerekir. Aracınızla kaza yaptınız sonrasında ister aracın sürücüsüyle isterseniz de polis çağırarak bir kaza tespit tutanağı tutmanız gerekiyor. Bu tutanak sonrasında ise sizden istenilecek olan belgelerle birlikte sigorta şirketine başvurmanız gerekir. 

Araç sürücüleri aslında bu başlığımızı da kaza yapmadan önce çok fazla araştırmazlar ancak biz burada başlarına kaza gelsin ya da gelmesin bilgilendirelim dedik. Gelelim işin özetine kasko yapılırken poliçeniz üzerinde bu gibi ayrıntılar mutlaka yazacaktır. Bu nedenle de poliçenizi imzalarken mutlaka bunları ayrıntılı bir şekilde gözden geçirmeniz gerekiyor. Ama kısa bir not olarak biz belirtelim kaza gerçekleştikten sonra kaskoda da 5 gün içinde bildiri yapmak mecburiyeti vardır.