info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobil Kredisi Nasıl Alınır

Otomobil almak isteyip de nakit sıkıntısı içerisinde olanların faydalanabilecekleri bir kredi türü olan taşıt kredileri bankadan bankaya değişen şartlarda verilmektedir. Bunun içinde siz yeni bir araç almaya karar verdiniz ve kredi kullanmak istiyorsunuz bu durumda yapmanız gereken ilk şeyinde bankalar arasındaki faiz oranlarını ve ödeme koşullarını karşılaştırmanız. Bunun için internetten destek alabilirsiniz çünkü bir çok internet siteleri ve bankanın resmi internet sitesi size bu konuda açık kaynak sunuyor. Bu sayede daha uygun oranlı kredi alabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvurusu

Otomobil için taşıt kredisi nasıl alınır sorusu en faza merak edilen konuların başında geliyor. Günümüz koşullarında para biriktirmek kolay değil üstelik otomobil fiyatlarına baktığımız zaman ciddi fiyatlara sahip olduğu da biliniyor. Sahip olmak istediğiniz arabayı nakdiniz olmadığı için alamıyorsanız bunun için istediğiniz bir bankaya başvurmanız yeterli olacaktır. Krediler konusunda bir araştırma yaptığınızda bankaların en düşük faiz oranları, en uzun vade süreleri, en az geri ödeme taksit miktarları, kefil durumları ve dosya masrafı ücretleri değişiklik gösterebilir. Bu nedenle size yakın olan isimler arasında kıyaslama yapabilir, seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Otomobil Sahibi Olmak İçin Kredi Başvurusunda Bulunma

Bankalar otomobil kredileri için farklı talepler istiyor. Mesela şu şekilde belirtebiliriz. Akbank otomobil kredisi talep edenlerden gelirin belgelenmesi, satın almış olduğunuz araca rehin konulması ve kasko sigortasının olması. Eğer ki bu koşullar size uyuyorsa o zaman Akbank’tan otomobil kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bunlardan herhangi biri size karşı geliyorsa bu durumda talepte bulunsanız bile talebiniz olumsuz yönde değerlendirilecektir. Yapmanız gereken işlem ise Akbank ile anlaşması olan otomobil firmalarından birisine giderek online başvuru yapabilirsiniz.

Bankalar kredi verirken aracın bedelinin tamamını size ödeme yapmaz. Şu şekilde örneklersek 50 bin TL fiyatı olan bir araç için bankanın size vereceği miktar %70’i oranında olacaktır. Geri kalan %30’luk ödemeyi sizin nakit olarak yapmanız gerekiyor. Ancak burada da nakdiniz yoksa o zaman yapmanız gereken şeyin %30’luk bölüm için ihtiyaç kredisinde başvurmak olacaktır.

Otomobil Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi burada her bankanın kredi şartları birbirinden farklı olabiliyor. Ancak genel olarak istenilen belge olarak nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi fotokopisi, satın alınacak aracın ruhsatı, son yıllara ait vergi levhası, fatura veya noter satış sözleşmesi.