info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Dizel Motorların Ömrü Nasıl Uzatılır?

Dizel bir araç almanın en büyük nedeni az yakıyor olması. Ancak bu aracı alırken de kafanızdaki soru işareti aracım herhangi bir şekilde arıza yaptığında masrafları ne kadar olacak konusudur. Türkiye’de araç piyasasının yüksek olması özellikle de dizel bir araç alırken yüksek bedeller ödenmiş olması birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Eskiyle bugünün teknolojisini kıyasladığınız zaman karşımıza şu şekilde bir sonuç çıkıyor. Artık dizel araçların teknolojisi çok daha yüksek. Bu da ister istemez bu alandaki kaygıların biraz daha ortadan kaldırılmış olduğunu söylüyor. Ancak bir ayrıntı not olarak belirtelim dizel araçların ömrü LPG’li motorlara göre daha uzun ömürlüdür.

Eğer ki siz dizel aracınızın motorunu uzatmak için neler yapmanız gerektiğini biliyorsanız bu durumda motorunuzun da ömrünün uzun olmasını sağlayabileceğiniz gibi bakım masraflarını da düşürmüş olacaksınız. Peki dizel bir aracınız var ve siz aracımın motor ömrünü uzatmak istiyorum diyorsanız ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Biz bu makalemizde size motorunuzun ömrünü uzatacak püf noktalar hakkında bilgi verelim.

Dizel Motorunuzun Ömrünü Uzatacak Püf Noktaları

Doğru Yakıt Seçimi

Hangi araç olursa olsun yakıt kullanımı çok önemlidir. Türkiye’de farklı markalarda yakıtlar bulunuyor. Lakin her yakıtında alınması mümkün değil. Özellikle de bu işe hile karıştıran insanları gördüğümüzde burada daha dikkatli hareket etmekte fayda var. Akaryakıt alırken her zaman aynı benzinlikten almak yerinde olacaktır. Çünkü o benzinlikteki akaryakıtın temiz olduğunu bilirsiniz. Genelde insanlar akaryakıt alırken ucuz olanı tercih etmeye çalışır ancak önemli olan ucuz akaryakıt değil temiz ve kaliteli olan akaryakıtı almaktır. Aksi durumda motorun enjektörlerinde tıkanmalara neden olduğu gibi yakıt pompasının da arızalanmasını sağlayacaktır.

Mazot alırken kaliteli yakıtı almak için size önerimiz daha merkezi noktaları tercih etmeniz gerekiyor. Özellikle de şehir merkezlerindeki istasyonlar bu konuda daha güven verecektir. Aracınızın mazot filtresini bakım sırasında değiştirebilirsiniz. Mazot filtresinin değişim zamanı ise iki bakımda bir olarak belirlenmiştir.

Uzun Ömürlü Kullanım

Dizel motorlarında sıkıntı olan durumlardan birisi de aracın turbo sistemidir. Eğer ki aracınızı park etmeye çalışırken gazı çok fazla kullanıyorsanız o zaman motorunuzu kapatmadan önce 1 dakika boyunca aracı rölantide çalıştırmalısınız. Bu turboya giden basıncın düşmesine neden olacaktır ve bu sayede turbonun da ömrünü uzatmış olursunuz.