info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Lastikleri Üzerindeki İşaretler Ne Anlam Taşır?

Bir sürücünün aracını nasıl güvenli kullanacağı yalnızca alacağı sürüş eğitimi ile birlikte mümkün değildir. Sürüş bilgisinin yanı sıra teknik konulardaki bilgisi de aracının güvende olmasını sağlayacak en önemli faktörler arasında yer alır. Sürücü aracının her aksamını ne kadar iyi bilirse arıza durumunda da sorunun çözümünü o kadar hızlı bulabilecektir. Özellikle de araçların güvenlik noktasında en önemli parçası arasında gösterilen lastiklerin üzerindeki işaretlerin anlamlarının bilinmesi basit ama hayat kurtaran bir konudur. Araç lastiklerine genel olarak baktığımız zaman piyasada çok fazla marka olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu araç lastikleri özellikleri bakımından birbirinden farklıdır. Siz de bu özellikleri ancak üzerindeki işaretler yardımıyla anlayabilirsiniz. Bu işaretler ise sizi yönlendirmede oldukça etkili olacaktır. 

Araç lastikleri birbirine benzerdir ancak her lastiğin taşıma kapasitesi de birbirinin aynısı değildir. Bunun yanı sıra her lastiğin kullanım mevsimi birbirinden farklıdır. Lastiğin üzerindeki işaretler ise sizin bunları anlamanız konusunda yarımı olacaktır. Mesela lastik üzerindeki işaretlerden iki tanesini örnek olarak gösterelim.

ÖRNEK: 210/65 R17 ya da  190/80R1171

Gelelim yukarıdaki rakamların ne demek olduğunu anlamaya

İlk değerler ( 210 ya da 190 gibi) lastiğin mm cinsindeki genişliğini göstermektedir.

İkinci değerler ise (65 ya da 80 gibi) lastik genişliğinin yüzdesini ifade etmektedir.

R17 ya da R11 gibi ifadeler ise lastik jantlarının çapını belirtmektedir.

Tahmin ediyorum ki yukarıdaki rakamların anlamlarını bilmeyen sürücü sayısı azdır ancak yine de bilmeyenler yukarıdaki örnekten yola çıkarak lastikleri konusunda fikir sahibi olacaklardır. Ancak lastiklerin yanlarında bu rakamların dışında genel olarak belirtilmiş azami hızı gösteren harfler de vardır. Bu harfler ise şu şekilde belirtilmiştir.

  • Q: 160 km/h
  • R: 170 km/h
  • S: 180 km/h
  • T: 190 km/h
  • H: 210 km/h
  • V: 240 km/h
  • W: 270 km/h
  • Y: 300 km/h

Bu rakamları direk olarak anlayabilmeniz için şu şekilde belirtebiliriz. Her lastiğin üzerinde 85T ve ya 90W gibi simler vardır. Bu simgelerin anlamı ise lastiğin hangi sınıfa ait olduğunun tespit edilmesidir. Yani burada lastiğin yük taşıma kapasitesi bu şekilde belirlenmiştir. Eğer ki aracınıza bir lastik alacak ya da almayı düşünüyorsanız bu rakamların ne işe yaradığını bilmeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır.