info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Konut Sigortalarında Hasar Tespiti Nasıl Yapılır

Konut sigortası yaptırmanın amacının evinize ya da işyerinizde meydana gelebilecek maddi zarar ve hasarlara karşın güvence altına alınmasıdır. Konut sigortası yaptırırlırken primlerin belirlenmesi ise konutun bulunduğu şehrin ve ilçenin yanı sıra konutun türü de dikkate alınır. Konutun yılı metrekaresi kat sayısı gibi faktörler konut sigortasında primleri belirleyen ana faktörlerdir. Konut sigortasını yaptıran kişilere baktığımız zaman kiracıları da görebiliyoruz. Kiracılar eşyalarını güvence altına almak için bu sigortayı yaptırırlar. Sigortanın başlama tarihinden itibaren 1 yıl boyunca geçerliliği söz konusudur. Eğer ki o bir yıl içerisinde evinizde herhangi bir hasar meydana gelmemiş ve tazminat talebi oluşmamışsa bu durumda sigortalıya hasarsızlık indirimi uygulanır. Bu sayede poliçe sahibi sigortayı yaptırdıktan 1 yıl sonra indirim hakkı kazanmış olur ve bu da ödeme kolaylığı anlamına gelecektir. Hk sigorta olarak bizler konut sigortasında en uygun teminat primlerini çıkarır ve size uygun ödeme seçeneği sunarız.

Konut sigortasının hazırlanması sırasında sigortaya verilecek olan bilgilerin mutlaka eksiksiz olması gerekir. Aksi takdirde bir hasarın oluşması sonrasında olumsuz geri bildirimle karşılaşmak söz konusu olabilecektir. 

Konut Sigortası Primleri Nasıl Belirlenir?

Konut sigortasını yaptırdıktan sonra eğer ki dairenizde bir hasar meydana gelmiş ise bu durumda sigorta firması evinize ekspertiz ekipleri gönderecek ve zararın boyutlarının incelenmesi sağlanacaktır. Konut sahibinin hazırlayacağı hasar tespit tutanağında oluşan hasarın maddi boyutu sigorta firmasına belirtilmek zorundadır. Bu tespit sırasında zarar gören konutun fotoğrafları çekilir ve videoya alınır. Çünkü hasarın kesin olarak tespitinin yapılması çok önemli bir konudur. 

Hasar meydana geldikten sonra sigorta şirketiyle iletişime geçmenin ardından zararın yerinde tespit edilmesi için ekpertiz ekipleri yönlendirilir ve sigorta şirketinin göndermiş olduğu bu eksper hasarın karşılanmasını sağlayacak olan bir tazminat tutarı belirler. Eğer ki eksper raporunda belirtilen rakamla konut sahibi anlaşma sağlarsa bu durumda sigorta şirketi de meydana gelecek olan zararı karşılanmasını sağlar ve ödeme işlemlerini gerçekleştirir. Sigorta poliçesinin bir kopyası konutun tapusu ve kira kontratının da aralarında yer aldığı belgeler sigorta şirketine eksiksiz bir şekilde teslim edilir.

Konut Sigortalarında Bilirkişi Görüşü

Eğer ki ekspertiz görüşmeleri sırasında konut sahibi ile bir anlaşma sağlanamamış ise bu durumda bilirkişi devreye girer ve onun görüşleri neticesinde karar esas olarak alınır.