info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kış Lastiği Almak Nasıl Olmalıdır

Kış geldiği zaman araçlar üzerinde bulunan güvenlik aksamları biraz daha ön plana çıkıyor. bunların başında da lastikler geliyor. Çünkü aracınızın teknik ve donanım bakımından ne kadar üst seviyede olursa olsun lastikleri iyi değilse her zaman risk var demektir. bunun içinde 1 Aralık’tan itibaren tüm sürücüler kışlık lastiklerini taktırmak zorundadır. Özellikle ticari araçlar için kışlık lastiklerin bir zorunluluk olduğunu söylemeden geçmeyelim. Gelelim işin teknik bölümüne kış lastiği dediğiniz zaman akla gelen ilk şey kar lastikleridir. Aracınıza alacağınız lastiğin kış lastiği olup olmadığını anlamanın en kolay ve pratik yolu lastiğin kenarında olan dağ simgesidir.

Kışlık Lastiklerin Özelliği

Kış lastiklerinin en büyük özelliği yol tutma ve fren mesafesidir. Bazı aylarda ise kışlık lastikler size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Çekiş gücünün artmasından dolayı aracınızda gereksiz yakıt tüketimi olmayacaktır. Zorunlu kışlık ve yazlık lastik uygulamalarının 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında olduğunu söyledik ve zorlu olan araçları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Taksi
  • Minibüs
  • Servis
  • Yük taşıyan ticari araçlar

Yukarıda belirtilmiş olan araçların kışlık lastiklerini belirtilmiş olan tarihler arasında taktırmamaları durumunda cezai işlem uygulanacaktır. Üstelik aracın yakalandığı yerde yoluna devam etmesine de müsaade edilmez. Bunun için kışlık lastik taktırmak önemlidir.

Kış Lastiği Nedir?

Kışlık yani kar lastiklerinin üzerinde M+S işareti yer almaktadır. Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kışlık lastiklerin takılması gereklidir. Bu şekilde kendi ve aracınızın güvenliğini öne almış olursunuz. Bir sürücünün trafikte seyir halindeyken kendisini güvende hissedebilmesi önemlidir. Bunun bilincinde olan kişiler ise araçlarına kışlık bakımlarını yaptırmanın yanı sıra aynı zamanda kışlık lastikleri üzerinde de dururlar. Bunun için ülkemizde kışlık lastiklerin zorunlu olmasıyla birlikte artış sağlanmıştır. Bunda en büyük etkinin de lüks araç segmentindeki artıştır.

Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışlık lastik alınırken bazılarının yalnızca öndeki lastikleri değiştirdikleri biliniyor. Dolayısıyla bu çok yanlış bir uygulamadır. Kışlık lastiğinizin mutlaka 4 teker ve aynı ebatta olması gerekir. Başka türlü aracınızın sağa ya da sola çekmesi gibi problemler kendisini göstermeye başlayacaktır. Bu da güvenlik için iyi bir durum değildir. Lastiklerin üretim tarihlerine bakmanız gerekir. Kaliteli bir kış lastiğinin en önemli özelliği yumuşak olmasıdır ve kanallar içerisinde hiçbir şekilde yağmur ve kar suyu birikmemeli.