info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortası Hastane Masraflarını Öder mi?

Zorunlu trafik sigortası poliçenizi yaptırdığınız ve okuduğunuzda karşınıza sağlık gideri şeklinde bir başlık çıkacaktır. Bu başlığı okuyan ilk olarak sigortanın hastane masraflarını karşıladığı gelir. Ancak böyle bir durum olmadığından dolayı yanlış anlaşılma olacaktır. İşin doğrusu ise 2011 yılından itibaren artık yaralanmalı bir kaza olması durumunda kazazedenin hastanedeki masrafları SGK tarafından karşılanır. Dolayısıyla sigorta şirketlerinin bu şekilde bir zorunluluğu yoktur. Bunun nedeni ise sigorta şirketleri topladıkları primlerde % 10 oranında bir rakamı SGK’ya aktarırlar. Yani bir kaza geçirdiniz ve yaralandınız bu durumda SGK sizin sigortalı olup olmadığına bakmaksızın tedavi giderlerinizi karşılayacaktır. Bu aslında sürücüler için çok iyi bir durum oldu. Çünkü kaza yaptıktan sonra bir de bu işlemlerle uğraşmanız gerekmiyor. Daha da önemlisi yüksek faturalardan da kurtulmuş oluyorsunuz. Bu tedavilere ise tıbbi malzemeler ve ilaç harcamaları dahil edilmiş durumda. Peki, kazayı aracınızla yurt dışında yaptığınız zaman bu durumda kasko ve trafik sigortanız hasarı öder mi merak ediyor musunuz?

Yurtdışında kaza yapınca trafik sigortam veya kasko sigortası hasarı öder mi?

İster zorunlu trafik sigortası olsun isterseniz kasko sigortası bunların ikisi de yalnızca yurt içinde yapacağınız kazalarda devreye girecektir. Yani ülke dışına çıktığınız zaman bu sigortalar devre dışı kalacak demektir. Ancak sigortanıza ek teminatlar eklettiğiniz de iş biraz daha değişecektir.  Burada şöyle bir durum söz konusudur. Siz Türk plakalı olan aracınızla yurtdışına iş ya da seyahat için gidiyorsunuz bu durumda aracınıza mutlaka uluslar arası sigorta yaptırmak zorundasınız.

Trafik sigortası primleri illere göre farklılık gösterir mi?

Trafik sigortası yapılırken Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk sigortasında tarife uygulaması sigorta şirketine bırakılmıştır. Dolayısıyla burada her şirkette farklı bir ücret çıkması söz konusu olacaktır. Fakat burada serbest piyasa denilirken aynı riske sahip olan araçlar için sigorta aynı prim üzerinden yapılmak zorundadır. İllere göre ise fiyat farklılıkları vardır. Burada riskli olan gruptakiler büyükşehirler olarak belirlenmiştir. Günlük trafiğe çıkan araç sayısı ve riskler göz önünde bulundurularak büyükşehirlerdeki sigorta ücreti küçük şehirlere göre daha yüksek olacaktır.