info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araba Takası Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Yeni bir araba alıp satarken sözleşmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Otomobil sektörünün hızlı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz ve her geçen gün daha fazla araç trafiğe çıkıyor. Dolayısıyla sürücülerinde daima gözleri dışarıda oluyor. Her sürücü sahip olduğunda daha farklı bir otomobil beğenir ve zaman zaman değiştirmek ister. Bu işlemlerden bir tanesi de araç takasıdır. Aynı markanın üst modeli ya da farklı bir markanın farklı modeli tercih edilebilir. Burada da iki kişinin anlaşması durumunda araç takası söz konusu olabilir. Bu yöntem araç alımında avantajlı ola da istisnai durumlarda dezavantaj sağlayabiliyor. 

Araba Takası Yöntemleri

Araç takası bireyler arasında gerçekleşiyor olsa da burada destek için uzman biriyle iletişime geçmek faydalı olacaktır. Uzmanlar öncelikli olarak araba takası yaparken nelere dikkat edilmesi sorusunun başında, fiyat konusunun belirlenmesini söylemektedirler. Eğer ki belirlenmiş olan bu rakam sizin kafanıza yatarsa o zaman aracınız değerlendirilmeye alınacaktır. Burada fiyatı belirleyen unsur ise aracınızın yaşı, modeli, kilometresi, orijinalliği gibi faktörlerdir.

Gerekli olan tüm incelemelerin tamamlanmasının ardından beğendiğiniz araç ile sizin aracınız bir kıyaslama içerisine girecektir. Bu iki araç arasındaki fiyat farkı ve teknik özellikler size bildirilir. Onların sunmuş olduğu fiyatta sizin kafanıza yatarsa ya da ödeme gücünüz yerinde değilse kredi almak isteyebilirsiniz. Bu sayede araç alırken maddi anlamda güçlük yaşamazsınız. Bunların dışında yapacağınız işlem ise arabanın alım satım masraflarını ödemek olacaktır.

Otomobil alım satımı her zaman risk olabilir. Bunun içinde uzman firmaların size sunacağı alternatif teklifleri mutlaka değerlendirmeniz gerekiyor. Evet belki bireysel takas işlemi yapmaktan biraz daha masraflı olabilecek lakin tüm takas işlemleriniz ve paranızda güven altında olacaktır.

Bireysel takas işleminde en sık görülen sıkıntıların başında dolandırıcılık geliyor. Ancak profesyonel takaslarda kesinlikle böyle sorunlarla karşılaşmazsınız. Hatta aracınızı değerinde alıp satmanız noktasında oldukça faydalı olacaktır. Araba alıp satarken mutlaka uzman birilerinden destek almanız gerekiyor. Bu sayede aldığınız aracın geçmişi ve geleceği ile ilgili bilgilere de sahip olabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren firmalar var. Özellikle galerilerde bu konuda satış işlemi yapmaktadır.