info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yeni Bir Ev Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Büyükşehir olsun küçük olsun artık yeni konutlar ve yeni projelerle birlikte yaşam alanları daha konforlu ve daha güvenli hale getiriliyor. Projelerdeki bu görsel cazibeler ise insanların güzel imkanlarla hayatlarını sürdürebilmesi için teşvikini artırıyor. Yeni bir konut almaya karar verdiğiniz zaman ise dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları bu görsel güzellikler size unutturabilir. Bunun içinde ev alırken görsellikten ziyade gerekli olan belgelerin tamam olması gerekir. Örneğin doğal afetlere karşı ne kadar dayanıklı olduğu bu noktada önemli bir konudur.

Konut alımları sırasında ilk dikkat etmeniz gereken satın alacağınız evin kat irtifakı yani mülkiyet tapusunun olup olmadığıdır. Eğer ki satın alacağınız evin kat irtifak tapusu yoksa o zaman size evinizin tam olarak neresi olduğuna dair hisse tapusu verilmesi gerekir. Siz bu gibi durumlarda kat irtifakı olan konutları tercih etmeniz gerekir. Aksi takdirde olası bir karışıklık durumunda kendinizi anlatacak birisini bulamazsınız. Bina oturulmaya hazır bir haldeyse bu durumda mutlaka kat irtifa tapunun olması gereklidir. 

Yalıtım

Yeni konutlarda artık yalıtım önemli bir konu ve yapılmadan inşaata ruhsat verilmiyor. Dolayısıyla projesinde zaten olacağından dolayı yeni bir ev alınırken bu sorun olmaz. Ancak eski bir konut alacaksanız bu durumda mutlaka yalıtımının olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu hem ısı tasarrufu sağlamanız açısından önemli hem de ileride size ekstra bir masraf çıkarmayacağı anlamına gelecektir. Yalıtımda kullanılacak olan malzemeler de burada önemli bir konudur. Örneğin yalıtım malzemesinin yangına dayanıklı olması şarttır. Bu binanızı tehlikeye karşı koruyacaktır.

Kentsel Dönüşüm

Eski konutlar artık yıkılarak yerine yenileri yapılıyor. Bu anlamda özellikle bazı şehirlerde kentsel dönüşüm başlatılmış durumda. Siz alacağınız evin riskli bir yapı olup olmadığını tapu kaydından öğrenebilirsiniz. Bunun içinde mutlaka kentsel dönüşüm kapsamına girip girmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. 

Proje

Yeni bir ev aldığınız zaman evinizin projesini de incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bazı müteahhitler masraftan kaçmak için projenin dışına çıkabiliyorlar. Bu durumda da iskan raporu alınırken sorun çıkabiliyor. Satın alacağınız evin projesine mutlaka bir göz atmanız gerekiyor. Yani size sunulan bir evi değil belediyenin onaylamış olduğu bir evi almanız gerekir.