info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Bayanların Trafikte Yaptığı Hatalar

Halk arasında şöyle bir düşünce vardır o da kadınların araç sürerken daha çok dikkatli olduklarıdır. İşin teknik boyutuna baktığımız zaman kadınlar erkeklere göre, trafikte daha fazla hata yapmaya yatkın oldukları ortaya çıkıyor. Bu açıklamayı HKsigorta olarak biz değil istatistikler açıklıyor. Bizde bu yazımızda buradan yola çıkarak bayanların trafikte yaptıkları belli başlı hatalardan bahsedelim istedik. Şimdi kadınların yaptığı hatalardan bahsederken bizim burada kadınlara trafiğe çıkmayın ya da araç kullanmayın gibi bir hataya düşmememiz gerekiyor. Çünkü bayanlar arasında erkeklerden çok daha iyi araç kullananların olduğu gibi diğer bir istatistikte kadınların erkeklere oranla daha az kaza yaptıkları yönündedir. Bu yazımızın amacı kadınların bu yaptıkları hatalardan ders çıkararak biraz daha dikkatli olmaları için.

Gelelim kadınların trafikte en sık yaptıkları hatalara bakmaya.

Yavaş Gitmek

Kadınlar yalnız hayatta değil trafikte de çok temkinli hareket ederler. Bunun içinde araca bindiklerinde direk olarak kendilerini yavaş gitmeye odaklanırlar. Ancak sol şeritte gidiyorsanız bunu asla yapmamanız gerekiyor. çünkü sol şerit yalnızca sollanmak içindir. Yavaş yavaş gidecekseniz o zaman tercih etmeniz gereken şerit yolun en sağıdır. Bunun başka bir açıklaması da olmaz. Kadınlar araçlarını yavaş kullandıkları ve fazla şerit değiştirmedikleri içinde sol şeritte gidiyorlarsa yolu bu şekilde tamamlamak isterler. Bunun kendileri ve arkadan gelen sürücüler için tehlikeli olduğunu hatırlatalım.

Panik, Heyecan Ve Korku

Kadınların narin yapıları bir tehdit karşısında direk olarak paniğe kapılmalarına neden olur. Özellikle trafikteyken aniden yaşanan olaylarda asla panik yapmamak heyecanlanıp korkmamak gerekir. Çünkü siz trafikte ve seyir halindesiniz üstelik önünüzde ve arkanızda sizi takip eden çok sayıda araç var.

Sinyal Vermemek

Kadınlar hakkındaki bu bilgi aslında biraz görmezden geliniyor fakat hemen altını çizelim kadınlar sinyaller konusunda çok fazla kafa karışıklığı yaşıyorlar. 

Trafik Nezaketi Ve Yol Verme

Kadınlar trafiğe çıktıklarında bir erkek sürücüyü gördüklerinde direk onların kendilerine yol vermesini beklerler ve bunu bir nezaket olarak görürler. Kadınların erkeklere çok fazla yol vermek gibi alışkanlıkları yoktur hep karşıdan beklerler. 

Ani Fren Yapmak

Burası en çok korkutan konuların başında geliyor. Çünkü kadınlar araç sürerken freni çok fazla kullanırlar. Üstelik bu fren dokunuşları bazen ani olduğundan dolayı arkadaki sürücüye ecel terleri döktürebilir.

Hemen Trafiğe Çıkma İsteği

Kadınlar ehliyet aldıklarında biran önce trafiğe çıkmak isterler. Bunun içinde henüz öğrenmedikleri bilmedikleri trafiğe atlamayı düşünürler. Amaç bir an önce araba sürdüğünü göstermektir.