info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kış Mevsiminde Sürüş Teknikleri

Yazın artık sona ermesiyle birlikte havadaki ısı oranı da önemli oranda düştü artık kışın ortasına doğru hızlı bir şekilde ilerliyoruz ve bunun içinde aracınızı kış şartlarına mutlaka uyarlamak durumundadır. Kış insanın yaşamını zorlaştırdığı kadar araçlarında sürüşünü güçleştiriyor. Kışın don ve yağış olaylarından en çok etkilenenler ise sürücülerdir. Bu makalemizde kışın kötü hava koşullarına karşın aracınızı nasıl kullanmanız gerektiğine dair sürüş teknikleri konusunda size bilgiler verelim istedik.

Kışa Özel Ekipmanların Kullanımı

Kış denildiği zaman akla ilk gelen yağışlı ve karlı havalardır çünkü bu havalar zeminin daha kaygan bir hale gelmesini sağlayacak araç ister park halinde olsun isterse seyir halinde kaymasına neden olacaktır. Bunların tümünün önüne geçebilmeniz için ilk yapmanız gereken şey aracınızın lastiklerinin kontrolünü yapmak. Eğer lastikleriniz kış lastiği ise o zaman derinliklerinin ve çıkıntılarının standart vaziyette olmasına dikkat edin. Güvenli bir sürüş için lastikleriniz çok önemlidir.

Kış Hazırlığı İçin Aracınızın İhtiyaçlarını Tamamlayın

Aracınızın muayenesi kış dönemindeyse o zaman gerekli bakımları da zaten yaptırmış olacaksınız. Ancak kışın muayene gibi bir derdiniz yoksa o zaman mutlaka aracınızın düzenli bakımlarını yapmanız gerekiyor. Araçlarda kışın en sık arıza veren aksam mekanik sistemlerdir bu nedenle tüm mekanik sistemlerin çalışır vaziyette olmasını sağlamak durumundasınız. Kışın lazım olabilecek diğer aksesuarları mutlaka aracınızın bagajında bulundurun. Hatta hortum, kayış, buz çözücü, cam sileceği, lamba, motor yağı tüm bunların aracınızda eksiksiz olmasını sağlamak durumundasınız.

Sürüş tekniği

Kaygan bir zeminde gittiğinizde frene asla seri bir şekilde basmamalısınız. Ara ara frenleri ayağınızla kontrol ederek zeminin de durumunu öğrenmiş olursunuz. Öğrendiğiniz duruma göre fren mesafesini ayarlamalısınız.

Önünüzdeki araçla olan takip mesafenizi kesinlikle korumalısınız. Kışın en çok zincirleme kazalar meydana gelir bunun için sizde bu insanlar arasında yer almak istemiyorsanız mutlaka takip mesafesini korumalısınız.

Yerde kar varsa ne olacağını bilmezsiniz bunun için temkinli olmak şarttır. Aracınızın kar altındaki buzdan kayması için daha sakin hareket etmeniz gerekir. Sert frenlerden kaçınmalısınız. 

Karlı ve yağmurlu havada görüş mesafeniz düşecektir. Bu nedenle kontrolün sizden çıkmasına asla izin vermemelisiniz.

Aracınız yaz mevsimine göre daha risk altındadır bunun içinde hızlı araç kullanmayın olabildiğince hızınızı düşük tutun.