info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Beygir Gücü Ne Demektir?

Bir araç alınırken yeni olsun ya da ikinci el olsun merak edilen konulardan biri de araçlardaki beygir gücüdür. İnsanlar aracın beygir gücü ne kadar yüksek olursa o kadar çok fayda sağlayacaklarını düşünürler. Bunun içinde yeni bir araç alırken bu konunun altı çizilmiştir. Otomobiller belirlenirken çekiş ve çekiş gücü de işin içine girer dolayısıyla beygir gücü burada aracın çekişini ifade eden bir terimdir ve bu da doğrudan aracın fiyatına etki eder.  Beygir gücü tanımlamasının tarihi çok eski zamanlara kadar gitmektedir. O dönemde yük taşıma denildiği zaman ilk akla gelen kelime olduğundan dolayı birçok insan tarafından çekiş gücü olarak algılanması da normaldir. Bunu şu şekilde değerlendirebiliriz. Bir aracın beygir gücünün 100 olduğunu düşünürsek burada çekiş değeri 100 tane atın gücüne eşittir demek şeklinde algılanır ancak bu daha farklı bir anlam taşır.

Beygir Gücü

İşin teknik boyutuna gelecek olursak 75 kiloluk bir yükü düşünün saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç olan güç miktarına beygir gücü denilmektedir.  Bu kelime bizim dilimize İngilizceden girmiş ve ortaya çıkmıştır. Beygir gücü terimini ilk kullanan ise mühendis James Whatt olmuştur. Yani gerçek bir at veya beygirin de 1 saniyede 1 simgelerken bu ağırlığın 75 kg olarak belirlenmiştir.

Beygir Gücü Tanımlamasına Neden İhtiyaç Duyulmuş?

Beygir gücünün ortaya çıkmasının nedenine baktığımız zaman şu ortaya çıkıyor. Mühendis Jams Watt üretmiş olduğu makineleri satışa çıkarırken insanlar sürekli merak ediyorlardı ve kıyaslama yapabilmek adına motorun gücünü beygirlerle eşleştiriyorlardı. Güç kelimesi burada farklı bir şekilde anlam ifade etmiş olduğundan dolayı insanlar aynı fikirde olduklarını bu şekilde beyan ederlerdi. Bu tanımlama sayesinde insanlar, karşısındaki insanın beygir gücü dediği zaman ne demek istediğini daha doğru bir şekilde anlamaya başlamışlardır.

Sonuç olarak şunu söylemek gerekiyor ki insanlar için otomobillerde beygir gücü tanımlaması çok önemli bir konudur. İnsanlar araçlarının çekiş gücünün yüksek olmasını istediklerinde beygir gücüne bakarak tercih ediyorlar. Burada da beygir gücü yüksek olan bir araç daha güçlü olarak tanımlanmış olduğundan dolayı daha pahalı oluyor.