info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobilinizde Neden Çocuk Koltuğu Olmalı?

Belki vereceğimiz örnek biraz canınızı yakacak ama 50 km hızla giden bir otomobilin içindeki 5,5 kg’lık bebek çarpışma esnasında tam 137 kg’lık bir kuvvet ile yerinden fırlar. Şimdi bunu düşünebiliyor musunuz? Kucağınızda 137 kiloluk birisi var ve hızla ön cama doğru gidiyor bu durumda onu tutabilir misiniz? Hatta işe bilimsel veriler ışığında bir bakalım TÜİK verilerine baktığımız zaman Türkiye’de her 25 saniye de bir trafik kazası gerçekleşiyor ve bunun içinde hayatını kaybedenlerin çoğunluğu çocuk ve bebekler oluyor. Yani buradan çıkan sonuca göre Türkiye’de çocuk koltuğu kullanımı bir zorunluluk ancak zorunlu olmasına karşında henüz herkes bunun bilincinde değil. Yine yapılan bu araştırmalara göre ülkemizde son 10 yıl içinde 3,233 çocuk trafik kazasında hayatını kaybetmiş ve 275 çocuk yaralanmış. Şimdi neden çocuk koltuğunun zorunlu olduğunu açıklamaya devam edelim.

Dünya’da Kazalarda Çocuk Ölümleri

DSÖ verilerine baktığımız zaman ise burada ölen çocukların 0-14 ya grubu araştırılmış ve çocuk koltuğunun mecburi olduğu Avrupa ülkelerinde kaza sonucu ölen çocuk oranı %2 iken bizim ülkemizde bu oran %40’lara gelmiş durumda. Yani bu da demek oluyor ki Avrupa ülkeleri çocuk koltuğu kullanımında bizden çok ilerideler. Onlar için çocuk koltuğu bir zorunluluk olmaktan çok daha ziyade bir emniyet ve güvenlik aracı olarak görülüyor. Ülkemizde çocuk koltuğu kullanmamanın cezası var ve bu rakam ise 108 TL olarak hesaplanıyor üstelik 10 ceza puanı düşüyor ancak biz eminiz ki bu cezadan da çocuk koltuğunun zorunlu olduğunu bilmeyen de birçok sürücü var.

Çocuk Koltuğu Kaç Yaşa Kadar Zorunludur?

Çocuk koltuğunun zorunlu olduğunu belirttik ancak burada bu kez de karşımıza bir yaş sınırlaması çıkıyor. Yani sürücüler çocuklarını kaç yaşına kadar araç koltuğunda oturtmak zorunda olduklarını bilmeyebiliyorlar. Bunun için yaştan ziyade 150 cm’den kısa olan herkes için geçerlidir diyebiliriz. Eğer ki çocuğunuz 135 cm’den daha uzun ise o zaman ön koltukta olmamak kaydı ile arka koltukta emniyet kemeri takılmış bir şekilde oturabilirler.

Çocuğunuzun can güvenliğini düşünüyorsanız lütfen onları olması gereken yaşlarda çocuk koltuğuna oturtun yukarıda belirttiğimiz şartlarda iseler arka koltukta emniyet kemeri takması konusunda uyarın.