info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kışın Cam Buğulanmasını Önleme Yolları

Kış mevsimi geldiğinde sürücülerine en çok canını sıkan durumlardan bir tanesi araba camlarının buğulanmasıdır. Çünkü camlar buğulandığı zaman buğunun derecesine göre görüş mesafesi sıfıra kadar düşer. Bu da yolculuk esnasında büyük bir risk demektir. Bir çok sürücü aracının camında yaşadığı buğu nedeniyle sıkıntı çekiyor. Peki, bu ciddi kazalara neden olabilecek buğu için çözüm önerileri nelerdir bilmek ister misiniz? HK sigorta olarak size bu konuda ince birkaç detay belirtelim istedik. 

Buğunun ana nedeni dışarının soğuk içerinin de sıcak olmasıdır. Dolayısıyla araçta meydana gelecek olan ısı dengesizliği camların buğulanmasına neden olacaktır. Özellikle de geceleri bu dengesizlik daha fazla olduğundan dolayı araç camları gece daha fazla buğulanır ve bu da riskin artması anlamına gelecektir. Bazı otomobil camlarının bu durum karşısında çatladığı ve buzlandığı da görülmüştür.  

Cam Buğulanmasını Önleme Yolları

Öncelikli çözüm yollarının başında aracı kullanırken her iki camın biraz açılması bu sayede aracın içerisi ile dışarısı arasındaki ısı dengesi aynı olacaktır. Bu sayede camlarınızda buğulanma olmaz. Fakat bu yöntem çok fazla tavsiye edilmez çünkü araç içerisinde cereyan durumu olacağından hasta olma ihtimali vardır. 

Camların buğulanmasında en kesin yöntemlerden birisi buhar yöntemidir. Yani aracınızı çalıştırdıktan sonra klimayı açmanız. Klimadan çıkan buhar camdaki buğuları hızlı bir şekilde çözecektir. 

Aracınızın ön camındaki güneşliklerin tek amacı güneş ışığının içeriye girmesini sağlamak değildir. Güneşlikleri indirdiğiniz zaman sizin ile cam arasındaki hava sıkışacak ve bu da camın daha hızlı ısınmasını sağlayacaktır. Bu da buğunun çözülmesini sağlar.

Aracınızın camlarının sürekli olarak temiz kalmasını sağlamalısınız. Temiz olan bir aracın camının buğulanması da önlenmiş olacaktır. Bu yalnız cam için değil sizin sağlığınız içinde önemlidir. Her hafta araç içerisinde düzenli temizlik işlemlerinin yapılması gerekir. Aracınızı temizlerken sabun kullanın ve camı bu şekilde silin.

Piyasa da camların buğulanmasını önleyen spreyler satılmakta. Bu spreylerin kesin çözüm olduğu biliniyor. Bunun içinde alıp kullanmanız sizin için iyi olacaktır. Ancak unutmayın ki bazı kalitesiz spreyler camınıza zarar verebilirler. Bu nedenle de bilinen markaları seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.