info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Sıfır Araba Alırken Hurda Araç Teşvikinden Nasıl Yararlanılır?

Yeni düzenlenen teşvik yasasıyla birlikte artık hurdaya ayrılmış olan araçlarınız için yeni bir indirim fırsatı da başlamış olacak. 2018 yılında alınan bu karar bir anlamda pek çok kişinin de yüzünü güldüren karar olacak. Sizinde hurdaya ayırmak istediğiniz bir aracınız varsa bu durumda şanslı olacakınız.

Peki, hurda araç teşviki hangi araçları kapıyor merak ediyor musunuz?

Hurda Araç Teşviki Hangi Araçları Kapsıyor?

 Bu teşvikten yararlanacak olanlar ise binek otomobil, yarı römorklar için çekiciler, sürücü dahil on veya daha fazla kişi taşıyan minibüs, midibüs ve otobüsü, pikap, panelvan ve arazi taşıtı, station (steyşın) vagon araç, eşya taşımak için kullanılan van, kamyonet ve kamyonlar.

Tabi ki hurda aracınızı vererek sıfır bir araç almak istiyorsanız bunun bir takım şartları var. Eğer ki bu şartları karşılamıyorsanız bu durumda haktan yararlanamıyorsunuz. 

Bu şartlar arasında ilk dikkatleri çeken ise sahip olduğunuz aracınızın en az 16 yaşını doldurmuş olması gerekir. Tabi burada aklınıza gelen soru işareti aracımın yaşı onu geçiyor ancak yürüyen aksamlarında herhangi bir sorun yok bu durumda da haktan yararlanabilir miyim? Olabilir. Hemen açıklayalım aracınızın yürüyen aksamında herhangi bir sorun olmaması bir sıkıntı yaratmıyor sizde bu haktan yararlanabiliyorsunuz. Ancak burada dikkati çeken bir husus daha hurdaya çıkarmış olduğunuz aracınız ile alacağınız aracın aynı cinsten olması. Yani aracınız binek ve hurdaya çıkarmışsanız yine alacağınız araç binek olmak durumunda.

Aracınızın muayenesi yoksa bu durumda da hurdaya ayırabilmeniz için size kolaylık sağlanıyor. Yani aracımın muayenesi yok bende bu haktan yararlanabilir miyim diye düşünmenize gerek yok. Zaten yasanın çıkmasının asıl amaçlarından bir tanesi de bu. Piyasa da muayeneye giremeyen girdiklerinde geçemeyecek olan birçok araç bulunuyor. Konu bu araçların bir an önce trafikten toplanabilmesini kapsıyor.  

Hurda Araç Teşvikinden Nasıl Yararlanılır?

Yapmanız gereken işlemler eğer aracınız 16 yaşının üzerindeyse o zaman iki opsiyon karşınıza çıkıyor. Bunlardan birincisi aracınızın bundan sonra trafiğe çıkmayacağını kabullenmek ve hurdaya ayrılmasını sağlamaktır. Bunun içinde aracınızı bir başka ülkeye satabilirsiniz.

Yasa ile satın alınan bir araç için geçerli olacak hurda araç indiriminden yararlanmak için evvela aracını küçük bir ücret karşılığında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlükleri'ne, bedelsiz olarak büyükşehir belediyelerine, İl Özel İdareleri'ne ya da özel sektör tarafından işletilen Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezleri'ne teslim etmeniz gerekiyor.