info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Ağır Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır

Ağır Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Ağır hasarlı yani bilinen adıyla aracınız pert olmuşsa o zaman onun satışında bilmeniz gereken önemli hususlar var. Öncelikli olarak bir araç için ağır hasarlı tanımlaması ne şekilde kullanılır ona bir bakalım. Bir kaza sonrasında ekspertiz incelemesi yapılır ve sonrasında onarım masrafı aracın piyasa değerine yaklaşması ya da geçmesi durumunda araç ağır hasarlı olarak kabul edilir. Araç kaza sonrasında % 70 oranında maddi olarak zarar görmüşse o zaman trafiğe çıkışı ekonomik olarak ve can güvenliği noktasında uygun olmayacaktır. Dolayısıyla bu tür araçların trafiğe çıkarılmaları istenmez. % 70 oranı ise sigorta firmaları tarafından kabul görmüş olan bir rakamdır.

Ancak araç kaskolu ise bu durumda hasar sonrasında eksper raporuyla onarım istemezseniz o zaman kasko sigorta poliçenizde belirtilmiş olan rakamları geçmemek şartıyla o zaman ki aracın piyasa değeri kadar kasko şirketi aracın sürücüsüne para öder. Ancak aracın kaskodaki bedeli değerinden düşük gösterilmiş ise sigorta şirketi daha az ödeme yapacaktır. Sigorta şirketi aracın parasını ödediği zaman araç şirkete ait olur ve sigorta şirketi aracı açık artırma usulünce satışa çıkarır. Satış esnasında öncelik yine aracın sahibi olur ve aracın sahibi aracı yeniden almak isterse bu durumda piyasa değerinin altında bir rakama satış yapılır ve ağır hasarlı yani pert olmuş aracı yeniden sigortalı kişinin yükümlülüğünde olur.

Ağır Hasarlı Araç Almadan Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni bir araç almak isteyenler fiyatları yüksek bulduğundan dolayı kazalı ya da ağır hasarlı araçlara başvurabiliyor. Her iki durumda ise aracın hasar kaydının ne kadar olduğu oluyor. Dolayısıyla hepimiz aldığımız aracın geçmişini öğrenmek istiyoruz. İkinci el satışı sıfıra göre daha ucuz ama daha risklidir. Bunun için aracın sahibinin verdiği bilgilere değil uzmanından aldığınız bilgilere itimat etmeniz tavsiye edilir ve uzman kişi size aracın en son hali konusunda bilgi verecektir.  İkinci el araç alımında araç kazalı ise ilk dikkat etmeniz gereken nokta aracın hava yastıklarıdır. Çünkü hava yastığının patlamış olması aracın büyük bir kaza geçirdiğini düşündürebilir.