info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar, Neleri Kapsamaz?

Yurt dışına çıktığınızı varsayın her şey çok güzel görmediğiniz bilmediğiniz bir yerlerde gezip canınızın istediğini yapıyorsunuz. Bir insan hayatı boyunca ne bekler ne ister ki? Her şey yemek içmek ve gezmekten ibaret değil ya elbette ki sağlıkta işin içine giriyor. Yeni yeni planlar yapılır mesela günbatımını dünyanın başka bir ülkesinde seyretmek ne kadar heyecanlı olacak? Peki, onu yaparken ayağın burkulursa ne olacak? Ya da diyelim ki o esnada kalbin dayanmadı hastanelik oldu işte o zaman ne yapacaksın? Hastaneye götürdüklerinde inanılmaz paralar ödemen gerekirse işte bu noktada yaptıracağın bir seyahat sigortası senin hayatını kurtaracak diyebilirim.

Hiç kimse bana bir şey olmaz benim başıma onlar gelmez ben çok dikkatliyim demesin inanın ki olabiliyor. Hem de öyle bir oluyor ki Japonya’nın tam göbeğinde bunu yaşayan insanlar gördük. İşte bunun için yukarıda da söylediğim gibi seyahat sağlık sigortasını mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

Peki, seyahat sağlık sigortası ne demek?

İnsanlar seyahatlerinde sağlık problemleri yaşayabildikleri gibi uçuş iptalleri ya da kayıplarda yaşayabilirler. Bu sigorta türü ise sizin zararlarınızı karşılar. Ama bunu önce kendiniz yaparsınız Türkiye’ye geldikten sonra da harcamalarınızı sigortanızı yaptırdığınız şirkete sunduktan sonra tüm ödemelerinizi geri alırsınız. Ama her şeyi karşılamaz bunu da bilmeniz gerekiyor. Çünkü karşılayacakları sizin yapacağınız sözleşmede yazılıdır. Bunun içinde hangi sigortayı yaptırırsanız yaptırın mutlaka sözleşmenizi ve poliçenizi okumalısınız.

Tahmin ediyorum ki biraz meraklandınız. Acaba Seyahat sağlık sigortası kapsamı içerisinde neler var sorusu canınızı sıkıyor.

Seyahat sigortası neleri kapsar?

Seyahat sigortası yalnızca sizin sağlıkla ilgili giderlerinizi karşılamıyor. Kaybolan bir eşyanız varsa örneğin bavulunuz. Sigorta şirketi onu bulup size getirmek zorundadır. Hatta biraz daha işin inceliğine inelim. Tatile gittiniz ama sürekli olarak kullandığınız ilacınızı o ülkede bulamıyorsunuz. Sigorta şirketi sizin ilacınızı Türkiye’den alıp bulunduğunuz ülkede size ulaştırmak.  Nasıl güzel bir şeymiş dediğinizi duyar gibiyiz. Bir örnek daha verilim siz tatildesiniz ve o anda evinizde bir yangın çıktı. Geri dönmeniz gerekiyor. Sizin geri dönüş masraflarınızı seyahat sağlık sigortası karşılayacaktır.

Seyahat sigortası tarafından neler kapsanmaz?

Seyahat sağlık sigortasında tüm kapsamlar sizin imzaladığınız poliçeye, şartlara, kapsama ve şirkete göre değişecektir. Ancak hiçbir şirket savaş, grev, ağır bir suç,deprem gibi durumları seyahat sigortası kapsamına almazlar.