info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kıymet Nakli Sigortası Nedir?

Sigorta sektörü içerisinde yararlanabileceğiniz çok fazla hizmet türü vardır ve bunlardan bir tanesi de kıymet nakli sigortasıdır. Tahmin ediyorum ki bu sigorta türünün ne demek olduğunu bilenlerin sayısı çok az ancak makalemizin devamını da okuduğunuz da bu sigortadan yararlananların sayısının da hiçte az olmadığını fark edeceksiniz. Kıymet nakli sigortasından özel ve tüzel kişiler faydalanabilirler. Özellikle de bankalar bu sigortadan çok fazla istifade ederler. Banka sahibi olduğu ya da bünyesinde korumakla yükümlü olduğu kıymetli evrakları örneğin hisse senedi, tahvil veya paraları zırlı bir araçla ve güvenlik nezaretiyle bir yerden başka bir yere naklederken kullanırlar. Sigortanın amacı burada meydana gelebilecek kayıpların teminini sağlamaktır. Ancak banka zırhlı bir araç yerine posta yoluyla bu değerli evrakları taşıyorsa ve bu durumda silahlı bir gasp ya da soygun gibi durum söz konusu olmuşsa o zaman kıymet nakli sigortası ödeme yapmayacaktır. Bu tarz risklerde güvence vermez. İlk kez duyduğunuz sigorta türlerinden bahsederken bir diğer sigorta türü olan tekne ve navlun sigortasından da bahsetmenin doğru olacağını düşünüyoruz. Peki, bu sigortalar ne demektir?

Tekne Sigortası ve Navlun Sigortası Nedir?

Tekne sigortası yaptırmanın asıl amacı gemidir. Sigorta denizdeki, göl ya da nehirdeki teknenizi ya da karada henüz yeni inşa edilen teknenizi sizin isteğinize bağlı olarak bazı risk durumlarına karşın güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu sigortayı isterseniz 1 yıllık olarak yaptırabileceğiniz gibi isterseniz tek bir seferlikte yaptırabilirsiniz. Birde gemi İnşa sigortası vardır ki bu sigortayı geminizi karadan denize indirirken olası aksaklıklara karşın risklerin ortadan kaldırılması amacıyla yaptırabilirsiniz.  

Tekne sigortası poliçesi ticari olarak da yapılabilmektedir. Örneğin tankerlerinizi, yatınızı ya da benzer deniz araçlarınızı uluslar arası standartlarda koruma altına alırsınız. Bu sigortada şartlar ise geminin özelliklerine göre farklılık gösterebilecektir. Peki hangi durumlarda sigorta devreye girecektir derseniz onu da şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Sigortalı olan teknenin batması
 • Sigorta yapılan teknenin başka bir tekne ile çarpışması
 • Geminin rıhtım, duba gibi yerlere çarpması
 • Verilen risklerden dolayı oluşacak kurtarma masrafları
 • Korsanlık
 • Yük veya yakıt yüklemesi, boşaltılması veya yer değiştirmeler sırasında oluşacak kazalar.
 • Deniz, göl vb. Suların riskleri
 • Uçak ve benzeri cisimlerin düşmesi veya bunlardan düşen parçaların çarpması
 • Deprem ve volkanik patlama
 • Savaş ve Terör
 • Ayrıca teknenin karada ve denizde deniz kazalarından yangın ve hırsızlığa kadar uğrayabileceği birçok risklere karşı güvence verilmektedir.