info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kazalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Türkiye’de nüfus hızlı bir şekilde büyüyor ve bu da bizim hayatımızda ciddi problemler yaşamamıza neden oluyor. Üstelik bu durum yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir değil tüm şehirler için aynı şekilde öne çıkıyor. Nüfusun yoğun artışı ise trafiğinde artmasına dolayısıyla kaza oranlarının yükselmesine neden oluyor. Peki, olası bir kaza anında yaralılara nasıl ilk müdahale yapılması gerekiyor biliyor musunuz? İlk yardımın aşaması hakkında detayları vereceğimiz bu makalemizde konunun önemini de daha net olarak anlayacaksınız.

İlk Yardımın Önemi

İlk yardım önemli olan bir işlem bunun için kaza sonrasında yetkili sağlık görevlileri gelene kadar sizin ilk yardımı yapmanız gerekiyor. Çünkü bu hayati öneme sağlık. DSÖ’nin açıklamalarına göre zamanında yapılmış olan bir yardım kişinin hayatını kurtarmada etkili oluyor. Kaza sonrasındaki 30 dakika önemlidir. Çünkü bu zaman içerisinde yapılan ilk yardım ölümlü kazaları neredeyse yarı yarıya indiriyor.

İlk Yardımda İlk Kural

Yeni olmuş bir kazaya ilk siz rast geldiniz ve sağlık görevlileri aranmış olmasına rağmen de onların hemen gelmeleri mümkün değil. Bu durumda sizin ilk yapmanız gereken şey sakin olmak ve sakinliğinizi korumalısınız. Sakin olduğunuz zaman kontrolü de ele almış olursunuz. sonrasında ise ilk yardım yapabilirsiniz.

İlk Kontrolleri Yapın

Etrafınızı iyice kontrol edin ve tüm yaralıları görün sonrasında ise yaralı olanların sağlık durumlarını gözden geçirin. İlk yardıma başlamadan önce yaralıların ciddiyet durumunu iyice incelemelisiniz. Tehlike içinde olmadıklarından emin olabilmek için önce nabzını ve nefesini kontrol edin. Eğer yaralıda bir hareket yok ve hayat belirtisi görülmüyorsa bu durumda kalp masajına başlayabilirsiniz. 

Kalp Masajına Dikkat Edin

Kalp masajı kaza sonrasında en önemlik konuların başında geliyor. Doğru uygulandığı zaman hayati tehlikeyi büyük bir oranda ortadan kaldırır ancak yanlış yapmak zaten kötü olan durumu içinden çıkılmaz bir hale dönüştürebilir. Kalp masajı yaparken bir elinizi yaralının göğüs kemiğinin alt yarısının üzerine, diğer elinizi de onun üstüne koymalısınız. Göğsü 5 santimetre civarında çöktürecek bir güçle ve kollarınızı bükmeden kalp masajına başlayabilirsiniz. Burada önemli nokta, olabildiğince hızlı olmaktır. Ayrıca ilk yardımda doğru müdahale olmasındaki en önemli faktörün, yaralının sağlam ve düz bir zeminde yatması olduğunu unutmamalısınız.