info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

En Fazla Tercih Edilen Sedan Otomobiller

Otomobil satın alım istatistiklerine baktığımız zaman son zamanlarda ticari araçlara doğru bir eğilimin olduğu görülse de aile araçları denildiğinde ilk akla gelen sedan otomobiller oluyor. Sedan araçların tercih edilmelerinin nedeni ise genel olarak geniş iç hacimlerinin olması bagaj seçenekleri ve daha iyi yol tutuş özelliğinin olmasından kaynaklanıyor. Bu makalemizde Hksigorta olarak bizde sedan tercih eden ailelerin en çok satın almış oldukları modeller hakkında bilgiler verelim dedik. Aşağıda yer alan araçların tamamı tüketicilerin satın alım isteklerine yönelik olarak hazırlanmıştır. Ancak bu liste üzerinde hangi otomobillerin en çok sattığı konusunda bir belirti yapılmamış olduğundan dolayı birinci sıra ya da ikinci sıra şeklinde tanımlanmamıştır.

Passat Modeli

Türkiye’de D segmenti pazarında lokomotif olma özelliğine sahip olan passatlar ailelerin vazgeçemedikleri otomobil modelleri arasında gösteriliyor. Sürüş, konfor ve güvenlik açısından oldukça yüksek bir donanıma sahip olan passatların makam aracı olarak kullanıldıkları da biliniyor. Alman firmasına ait olan passatlar ilk olarak 1973 yılında tasarlanmaya başlanmış ve B6 serisi olarak başarısını da kanıtlamıştır. B8 nesline baktığımız zaman ise 8. Kuşağını görüyoruz. Şu an D segmenti otomobiller içerisinde bir aile aracı olarak da en çok satılanlar arasında her zaman passat olmuştur.

Toyota Corolla

Toyota bilindiği üzere Japon menşeili bir otomobil ilk kez 1969 yılında üretilmiş ve dünyanın yanı sıra ülkemizde de ciddi bir satış rakamlarına ulaşmıştır. Corollayı aile aracı olması yönünde ilerleten en önemli faktörlerden birisi de arıza yapmamasıdır. Siciline baktığımız zaman çok temiz olduğu görülen bu araç 1987 yılında e100 kasa ile başarısını üst seviyelere çıkarmıştır. Türkiye’deki ortağı Sabancı olan araç 1992 yılından sonra AE101 kodu ile ülkemizde üretilmeye başlamış ve o zamandan bugüne kadar da en fazla satış rakamlarına ulaşmış olan bir aile arabası olarak kabul görmüştür. Toyota Corolla’nın eski model sedan araçları dahi bugün geldiğimiz noktada kabul görmektedir.

Renault Symbol

Avrupa pazarında Dacia’nın ürünleri içerisinde bulunan Symbol Türkiye’de Renault amblemi ile satılmaktadır. En fazla tercih edilme nedeni ise yedek parça konusunda sıkıntı yaşanmamasından kaynaklanmaktadır. Düşük yakıt tüketimi ve yedek parçanın ucuzluğu Sedan modeller arasında Renault Symbol’ü yukarılara taşımıştır.