info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Kazası Sonrasında Neler Yapılmalı?

Trafik kazalarının her ne kadar talihsiz bir olay gibi değerlendirilmiş olsa da trafiğe çıkan her sürücü içinde bu aslında olası ihtimaller dahilinde olan bir konudur. Bunun için trafik kazası sonrasında neler yapılmalı bilmek gerekiyor. Önce polisimi çağıracaksınız, ambulansımı yoksa kaza tutanağımı tutmanız gerekiyor. yani burada sıralama nasıl olmalı tüm bunlar hakkında Hksigorta olarak sizi bilgilendirelim istedik.

Aracınızla seyir halindeyken talihsiz bir kazaya karışmışsanız ve kendi başınıza aracınızdan çıkabilecek durumdaysanız çıkın ve kendinizi kontrol edin. Bazen olayın heyecanı ve sıcağıyla bir şey hissetmeyebilirsiniz. Ancak sağlık durumunuzda herhangi bir sorun yoksa bu durumda karşı tarafı kontrol edin. Eğer ki karşı tarafta bir yaralanma durumu söz konusu olmuşsa bu durumda yapacağınız ilk işlem 112 acil yardımı aramanız gerekiyor. Ambulans çok kısa bir süre içerisinde ve siz kendinizi toparlayana kadar gelecektir. Sonrasında yapacağınız ikinci adım ise 155 polis imdadı aramak ve polislerin olay yerine intikal etmesini sağlamak. 

 

Trafik sonrasında bölgenin aracınızın ve sizin güvenliğiniz önemlidir. Bunun içinde aracı bulunduğu yerden ayıramayacağı için uyarı levhalarını yerleştirin gelen diğer araçlara uyarı niteliğinde olsun.  Bu ambulans ve polisi aradıktan sonra ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Eğer ki aracınızda ve sizde büyütülecek bir şey yoksa vakit kaybetmemek için kendi aranızda polis çağırmadan anlaşabilirsiniz. Bunun içinde araç sürücülerinin kendi tutanaklarını tutması gerekir. Bu sizin aynı zamanda ceza ödemenizden de kurtulmanızı sağlayacaktır.

Fakat aracınız kaskolu ya da anlaşmazlık söz konusuysa bu durumda trafik polisini çağırmak en doğru konudur. Kaza yerinde kaçmak, sinirlenmek, panik olmak, kavga etmek sizi zora sokmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Bunun içinde panik ve sinire hiç gerek yok. Kaza sonrasında yukarıda belirttiklerimizi yaptığınızda bunların hiçbirine gerek olmayacaktır. 

Kaza ile ilgili resmi kanalları harekete geçirdikten sonra artık bir tanıdığınıza haber vermenin zamanı geldi. O panik olmayacağından dolayı sizin için daha iyi düşünecek ve ne yapılması gerektiğini daha hızlı bir şekilde kavrayacaktır. Üstelik size olacağı destekte korkularınızın üstünü örtecektir. 

Unutmamak gerekiyor ki trafik kazası her an olabilir ve her sürücü bu durumu yaşayabilir. Bunun için başınıza gelmeden önce trafik kazası sonrasında neler yapmalısınız? Mutlaka bilmeniz gerekir.